Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Introduction to the History of English
Tárgy kódja: BBNAN21100A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Cser András
Tárgyleírás:

A kurzus során a hallgatók megismerkednek az angol nyelv történetének alapjaival, azaz az angol nyelv szűkebb és távolabbi rokonsával és eredetével, beleértve az indoeurópai és germán alapnyelv főbb jellemzőit, illetve az ó-, köp- és korai újangol nyelv legfontosabb sajátosságaival. Emellett a diákok a történeti nyelvészet alapfogalmait és legfontosabb módszereit is megismerik. Az elvárható kompetenciákba a fent említett témakök ismeretén túl beletartozik az alapvető adatelemzési készség is (pl. künbö korszakokból származó angol szövegek felismerése).

A 25 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

CSER András, An outline of the history of the English language. Piliscsaba, PPKE, 2003. ISBN 963-9296-74-0

Ajánlott irodalom:

BARBER, Charles, BEAL, Joan C., SHAW, Philip A., The English language: a historical introduction. Cambridge, Cambridge University Press, 2009. ISBN 9780521670012

SMITH, Jeremy J., Essentials of early English. London, Routledge, 1999. ISBN 0415187435

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

a) tudása

A szakot elvégző hallgatókozott az angol nyelvű kulturális jelenségek történetisének általánosan elfogadott jellemzői, adatai köben.

Ismeri a magyar és európai identitás szakterületileg legfontosabb kulturális objektumait, szövegeit, kontextusait, valamint legalább egy, Eurón kíli angol nyelvű kultúra legfontosabb vonásait.

Tisztában van az anglisztika jellemző kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.

Ismeri a szak egyes területeinek (irodalom-, nyelv- és kultúratudomány) angol nyelvű szakkifejezéseit.

b) képességei

Értelmezi az angol nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottsát, képes az angolt elhelyezni a világ nyelvei kött. pes azonosítani az angol nyelv főbb társadalmi és regionális változatait, és tisztában van az angol nyelv terjedét, terjesztét magyará legfontosabb elméletekkel.

Átlátja a nemzeti identitásképző diskurzusok felét, műt, és kulturális jelenségeket európai kontextusban értelmez.

fajilag sokszí angol nyelvű szövegeket és kulturális jelenségeket értelmez.

Kiválasztja és alkalmazza a szakmai problénak megfelelő angol nyelv- vagy irodalomtudományi, vagy kultúratudományi módszert. Értő don képes idegen nyelvű szakirodalom olvasára, és legalább egy idegen nyelven megbízható szinten ismeri a saját szakterületére jellemző szakkifejezéseket, és alkalmazza azokat.

c) attitűdje

Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.

s kultúkat elfogad, törekszik azok megismerére és megértére.

Az angol nyelv-, irodalom- és kultúratudomány gondolkodásmódját hitelesen közvetíti.

<

p class="MsoNormal" style="font-family:Calibri;margin-left:0px;text-align:justify;">rlegeli a problék sokoldalúdszertani megközelísének lehetőt.

rekszik angol szaknyelvi tudának fejlesztére.

Átlátja szakterülete legfontosabb probléit, a népontok kötti künbségeket. Nyitott a problék kutatáson alapuló megoldása iránt.

A nemzeti, illetve az Eurón túli vonatkozásokhoz kötve elfogadja és képviseli, szakterülete legfontosabb kérdéseihez kapcsolja a történeti és jelenkori európai értékeket.

Rendelkezik azokkal a tudásokkal, képességekkel, attitűkkel, amelyek szakmát az állampolgári műveltség meghatározott köhez kötik.

d) autonómiája és felelőssége

Kialakít olyan történetileg koherens egyéni álláspontot, amely segíti önmaga és környezete fejlőt, tudatosodát.

Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel az anglisztika területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltédszertani sajátosságait.

Nyitott az angol nyelvű kultúk hátterének megismerére.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe