Tárgy neve: Introduction to the USA
Tárgy kódja: BBNAN10400A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Pintér Károly

Az előadás célkitűzése, hogy az elsőéves angol szakos hallgatókat alapvető országismereti információkkal lássa el a legnépesebb és legbefolyásosabb angol nyelvű országgal, az Amerikai Egyesült Államokkal kapcsolatban. A tárgy nem történelmi jellegű, elsősorban a mai USA bemutatására, politikai, társadalmi, kulturális intézményrendszerének áttekintésére, legfontosabb hagyományainak bemutatására törekszik. Ezen belül külön hangsúlyt kap a magyar viszonyokkal való összehasonlítás és szembeállítás, valamint az egyes területek alapvető szókincsének elsajátítása. A tárgy célja továbbá, hogy a hallgatókat felkészítse az USA történelmét áttekintő előadás kellő megértésére.

A főbb témák: az ország természet- és gazdaságföldrajzának alapjai, régiói és népessége; etnikai viszonyok és azok társadalmi-kulturális jelentősége; értékek és alapelvek; államforma, politikai berendezkedés, választási rendszer, pártok; jogrendszer és sajátosságai; társadalmi szerkezet és változásai; életmód, szokások, szabadidő, szórakozás, sport; alap-, közép- és felsőfokú oktatási rendszer; vallási hagyományok; tömegkommunikáció; az ország nemzetközi szerepe és külkapcsolatai.

Értékelés: írásbeli vizsga, mely magába foglal egy vaktérképes feladatot, feleletválasztós teszteket és egy szövegértési feladatot

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

Fodor, Júlia és Pintér, Károly, Land Rover: A Survey Course on the British Isles and the USA, Budapest, HEFOP Bölcsész Konzorcium, 2006 (elektronikus tananyag), ISBN 963-9704-42-3

Ajánlott irodalom:

Crowther, Jonathan (szerk.), Oxford Guide of British and American Culture, Oxford, Oxford University Press, 1999, ISBN 0-19-431332-8

Jancsó, Daniella et al., Cultural Relations, 2. kiadás, Budapest, Akadémiai, 2010, ISBN 978-963-05-8967-3

Nye, David, Contemporary American Society, 6. kiadás, Copenhagen, Akademisk, 2006, ISBN 978-8-750-03910-5

Tiersky, Ethel és Martin Tiersky, The U.S.A.: Customs and Institutions, White Plains NY, Pearson-Longman, 2001, ISBN 0-13-026360-5

Nincs megjeleníthető adat