Tárgy neve: Iskolai gyermekvédelem
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Nyiri Andrea Katalin

A kurzus célja, hogy a hallgatók a köznevelési intézményekben végzett gyermekvédelmi munka részterületeit ökologikus és prevenciós szemlélettel megismerjék.

Legyenek tisztában az iskolában a segítési lehetőségeikkel, az iskola gyermekvédelmi jelzőrendszerben betöltött szerepével.

Főbb tematikai csomópontok

1.       Általános ismeretek a gyermek- és ifjúségvédelemi felelős szerepéről

2.       A gyermekvédelmi problémák és helyzetek megjelenése

3.       Elhanyagolás és bántalmazás: fogalma, jelei és kezelése

4.       Jó gyakorlatok és modellek megismerése: Arizóna program, Kiva és Osztozó program, DT modell stb.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

-        Arizóna program - Pápai Weöres Sándor Általános Iskola kiadványa

Ajánlott irodalom:

-        Embertárs folyóirat 2019/1 száma a gyermek- és ifjúságvédelemről

-        Jó gyakorlatok a katolikus gyermekvédelemben kiadvány - a Gyermekeink védelmében konferencia kísérő füzete 2019.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

Tudása:

-        Gyermek- és ifjúságvédelmi felelős számára szükséges ismeretekkel rendelkezik a gyermekbántalmazás és elhanyagolás terén, az eljárásrendek ismeretében.

Képességei:

-        A hallgató képes alkalmazni a munkája során a veszélyeztetés felismerését és kezelését.

Attitűdje:

-        A hallgató törekszik az empátiája és probléma-érzékenysége fejlesztésére a szakmai kompetenciahatárainak kialakítására.

gyermek- és ifjúságvédelem szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő BSLP-PSZGYI szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK