Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Kapcsolati zavarok csecsemő- és kisgyermekkorban
Tárgy kódja: BT-CSK-0230
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 5
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Hámori Eszter
Tárgyleírás:

 

A tanegység célja hogy áttekintse a csecsemő- és kisgyermekkorban jelentkező szülő-csecsemő kapcsolati problémákat és a kapcsolatban keletkező szubklinikai és klinikai zavarokat. Az előadás bevezetést ad a korai kapcsolati problémák sajátosságaiba, érintett területeibe, kontextusfüggőségébe, és viselkedéses tüneteinek formáiba. Tárgyalja a korai klasszikus regulációs zavarok sajátosságait, tüneti képét és modern, a bizonyítékokon alapuló gyógyászat szellemében született kutatási eredményeit, valamint a regulációs zavarok felismerésének diagnosztikai modelljeit.

Témacsoportok: (1) Regulációs problémák és klasszikus regulációs zavarok csecsemő- és kisgyermekkorban; (2) Egyszerű és összetett regulációs problémák, és következményük a későbbi fejlődésre. (3) Regulációs zavarok kialakulásának magyarázó elméletei. (4) A regulációs zavarok speciális esetei: fejlődési rizikó, fejlődési elmaradás és a szabályozás zavarai. (5) A szülő(k) pszichiátriai betegsége és a regulációs zavarok. (6) Regulációs problémák és regulációs zavarok megkülönböztetése.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező olvasmányok:

1. Hédervári-Heller É. (2008) Szülő-csecsemő konzultáció és terápia - A viselkedésszabályozás zavarai csecsemő és kisgyermekkorban. Animula Kiadó, Budapest.

2. Hámori E. (2016): A korai kapcsolat zavarai. Pszichoanalízis, kötődéselmélet és csecsemőkutatás a korai kapcsolati patológiák megértésében. Budapest: Oriold és Társai. ISBN: 978 615 5443 15

3. Halász Anna (2001) A csecsemőkor pszichológiája, pszichopatológiája és terápiás megközelítése. In Vikár, Gy., Vikár A., Székács E. (szerk.): Dinamikus gyermekpszichiátria. Medicina Könyvkiadó, Budapest, 2001, 19-53.

4. Hámori E. (2005) Koraszülöttség és az anya-gyerek kapcsolat kezdete – Buktatók és korrektív lehetőségek a korai kapcsolat fejlődésében. Pázmány Kiadó, 2005.

5. Stern, D. (1995) Az anyaság állapota. Animula Kiadó, Budapest. Évszám nélkül.

Ajánlott olvasmányok:

1. Cicchetti, D. (2006) Development and Psychopathology. In.: Chiccetti, D., Cohen, D. J

. (Eds.) Developmental psyhopathology. Vol. One: Theory and Method. John Wiley and Son Inc., Hoboken, New Jersey, 1–24.

2. Hámori E. (2010) Regulációs zavarok korai diagnosztikája. In.: Németh T. (szerk.): XII. Családbarát Konferencia – Pszichoszomatikus betegségek csecsemő és kisgyermekkorban. Országos Gyermekegészségügyi Intézet, Budapest, 2010. 13–23. ISBN: 978-963-88560-1-2.

3.Bánki M. Cs., (2001) Klasszifikációs rendszerek. In.: (Füredi, J., Németh, A., Tariska, P. (szerk.): A pszichiátria magyar kézikönyve. Medicina Könyvkiadó, Budapest. 287-294.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

csecsemő-szülő kapcsolatdiagnosztika és konzultáció BSLB-XCSK szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe