Tárgy neve: Kína a globalizálódó világban
Tárgy kódja: BMNNT02700M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Salát Gergely

A tantárgy célja a hallgatók megismertetése a Kínai Népköztársaság és a „nagyobb Kína” jelenkori külpolitikai törekvéseivel, nemzetközi kapcsolataival, valamint az ebből adódó globális kihívásokkal, problémákkal és lehetőségekkel.

Tematika: A kínai külpolitika hagyományai és alapelvei. A Kínai Kommunista Párt. Kína és a Kelet-ázsiai régió. Kína és a nemzetközi szervezetek. Kína-USA, Kína-Oroszország, Kína-India, Kína-DélkeletÁzsia, Kína-EU kapcsolatok. A kínai külpolitika céljai és eszközei. Kínai-magyar kapcsolatok. A gazdasági súlyponteltolódás globális következményei. Kína a 21. század új szuperhatalma?

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező olvasmányok:

tyle="margin-top:0cm;margin-right:0cm; margin-bottom:0cm;margin-left:37.7pt;margin-bottom:.0001pt;mso-add-space: auto;text-indent:-18.0pt;line-height:normal;mso-list:l0 level1 lfo2">·         Lanteigne, Marc: Chinese Foreign Policy: An Introduction. 3rd Edition. Routledge, 2015. ISBN: 978-1138935693

·         Sutter, Robert G.: Chinese Foreign Relations: Power and Policy since the Cold War. (Asia in World Politics.) Fourth edition. Rowman & Littlefield Publishers, 2016. ISBN: 978-14422532852016

·         French, Howard W.: Everything Under the Heavens: How the Past Helps Shape China's Push for Global Power. Vintage, 2018. ISBN: 978-0804172455

Ajánlott olvasmányok:

·         Ross, Robert S. – Bekkevold, Jo Inge : China

in the Era of Xi Jinping: Domestic and Foreign Policy Challenges. Georgetown University Press, 2016. ISBN: 978-1626162983

·         Yong Deng: China's Struggle for Status: The Realignment of International Relations. Cambridge University Press, 2008. ISBN-13: 978-0521714150

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)    tudása

·         Tájékozott a főbb civilizáció- és kultúraelméletekben, valamint ismeri az egyes régiók főbb gazdasági, politikai és társadalmi tendenciáit.

·         Tájékozott a 21. századi legjelentősebb világpolitikai konfliktusok és válságok összefüggésrendszerében.

·         Ismeri a világpolitikai folyamatokat meghatározó főbb nagyhatalmak külpolitikáját, illetve a világgazdaságban elfoglalt helyét.

b)   képességei

·&

nbsp;        Képes definiálni a nemzetközi rendszer egyes szereplőinek gazdasági és politikai érdekeit, illetve azok összefüggésrendszerét.

·         Képes bekapcsolódni szakterületének nemzetközi kutatási projektjeibe, valamint ilyen projektek pályázati munkáiba.

nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-XNT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK