Tárgy neve: Kompetencia-határok a mediáció és a coaching között
Tárgy kódja: BT-MED-4170
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/0
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gulácsi Bernadett

A sikeres media´cio´s folyamat egyik fontos alappille´re, hogy a media´tor megfelelo? eszko¨zrendszerrel, mo´dszertannal rendelkezzen. A partnerszakma´k jelento?s segi´tse´get nyu´jtanak e´s ege´szi´tik ki a media´cio´s eszko¨zta´rat a maguk saja´tos mo´dszereivel.

Emellett a media´tornak mindig pontosan tudnia kell, hogy bizonyos szakma´k mo´dszereinek alkalmaza´sa´ban hol van az a hata´rvonal, amit nem szabad a´tle´pnie, hogy hiteles maradjon.

A coaching egy modern, u´j felfoga´su´, a mai ta´rsadalmi e´s egye´ni ige´nyekre hangolt, gyakorlatorienta´lt ira´nyvonal, ami rendki´vu¨l hate´konnya´ teszi az emberekkel valo´ egyu¨ttmu?ko¨de´st. Magyarorsza´gon egyre dinamikusabban elterjedo? mo´dszer, melynek ke´t fo? ira´nyvonala van, a Life/E´letvezete´si coaching e´s a Business coaching. Mindke´t ira´nyzat eszko¨zta´ra kiva´lo´ e´s biztonsa´gos tuda´sba´zist adhat a leendo? media´tornak.

A coaching e´s a media´cio´, mint partnerszakma´k a legko¨zelebb a´llnak egyma´shoz, sok a´tfede´ssel. Eze´rt az elo?ada´s sora´n meghata´rozzuk az alapveto? ku¨lo¨nbse´geket a munkafolyamat e´s a alkalmaza´si teru¨letek szempontja´bo´l e´s gyakorlati pe´lda´kon keresztu¨l e´rtelmezzu¨k - a hallgato´kkal ko¨zo¨sen - a ke´t szakteru¨let specialita´sait, alkalmaza´si leheto?se´geit, kihi´va´sait.

A 25 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

1.      Mick Cope: A coaching módszertana, Manager Könyvkiadó

2. Stephen Neale - Lisa Spencer-Arnell - Liz Wilson: Érzelmi intelligencia coaching - A vezető, a coach és az egyéni teljesítmények fejlesztése, Oktker-Nodus Kiadó Kft.

3. Martin Wehrle: A 100 legjobb coaching gyakorlat, Z-Press Kiadó

4. Paul Randolph - Freddie Strasser: Mediáció - A konfliktusmegoldás lélektana, Nyitott Könyvműhely Kiadó Kft.

általános mediáció (közvetítés) BSLG-XMED szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK