Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Korai trauma
Tárgy kódja: BT-CSK-0220
Óraszám: N: 0/0/0, L: 8/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Berán Eszter
Tárgyleírás:

 

A kurzus célja, hogy betekintést nyújtson a különféle csecsemőkori és gyermekkori lelki traumák kialakulási folyamataiba, valamint azok hosszú távú következményeibe (depresszió, PTSD, disszociációs zavarok, személyiségzavarok, stb.). A kurzus során megismerkedünk a születési vagy fejlődési rendellenességek okozta trauma, és a gyermekkori fizikai, érzelmi, szexuális bántalmazás okozta trauma következményeivel, és az azzal való megküzdési folyamatokkal mind az egyén, mind pedig a család vonatkozásában. A kurzus ugyanakkor egy általános elméleti bevezetést is nyújt a traumaelméletekbe és traumák típusaiba. Áttekinti a korai traumák több eltérő elméleti megközelítését, és folyamatleírásait, és ezeket a kognitív, pszichoanalitikus, és a narratív keretelméletben értelmezi. A csecsemőkori és gyermekkori traumák esetében klinikai példákat elemezve megvitatjuk az individuális traumák hatásának kérdéseit, valamint a traumahatás következményeit a szelf fejlődésére, az emlékezeti szerveződésre, és az érzelmi szabályozás alakulására.

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező olvasmányok:

1. Dob, Susan Robinson (2007). Dissociation in children’s trauma narratives: An exploratory investigation. Journal of Anxiety Disorders 2, 456–466.

2. Révész Gy. (2004). Szülői bánásmód – gyermekbántalmazás. Új Mandátum.

3. Kulcsár, Zs. (2005). (szerk.): Teher alatt…Pozitív traumafeldolgozás és poszttraumás személyiségfejlődés. Trefort Kiadó, Budapest. ISBN: 9634463576

4. Wessel, I., Meeren, M., Peeters, F., Arntz, A., Merckelbach H. (2001). Correlates of autobiographical memory specificity: the role of depression, anxiety and childhood trauma. Behaviour Research and Therapy 39, 409–421.

5. Browning, C. R. (2002). Trauma or transition: A life-course perspective on the link between childhood sexual experiences and men’s adult well-being. Social Science Research 31, 473–510.

6. Christopher, M. (2004). A broader view of trauma: A biopsychosocial-evolutionary view of the role of the traumatic stress response in the emergence of pathology and/or growth. Clinical Psychology Review 24, 75–98.

Ajánlott olvasmányok:

Jones, E.,Wessely, S. (2006). Psychological trauma: a historical perspective. Psychiatry 5:7, 217-220.

Jakab, K. (2006) Trauma és fejlődés. Lélekelemzés, 2006/II.

Alpár, Zs. (2006) A trauma elmélet változása.  Lélekelemzés, 2006/II.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

csecsemő-szülő kapcsolatdiagnosztika és konzultáció BSLB-XCSK szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe