Tárgy neve: Középkori és humanista irodalom 1.
Tárgy kódja: BMNKF09500M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete
Tárgyfelelős oktató: Szovák Kornél

Az előadás célja, hogy a hallgatók vázlatosan megismerkedjenek a középkori és hu­ma­nista latin irodalom egyes korszakainak sajátosságaival és jellemzőivel, valamint behatóbban a latin irodal­om­történet tényeivel a 16. századig, megalapozott ismereteket szerezzenek az irodalomtörténet módszertanáról és vizsgálati szempontjairól. Az előadás kronológiai rendben, földrajzi megoszlás szerint ill. műfaji csopor­to­sí­tás­ban ismerteti az európai középkori irodalom legfontosabb műfajait és egyes darabjait. Súlyt helyez a szerzők képzettségének, korhoz ill. intézményhez kötöttségeinek, továbbá nyelvi jellemzőinek, valamint a művek szer­ke­zeti felépítésének és eszmetörténeti beágyazottságának bemutatására. A kurzus célja annak a folyamatnak a bemu­tatása, mely az antikvitás irodalmaitól azok újraéledéséig húzódik töretlen ívben. Nem mellékes cél a latin nyelvű­ségnek a népnyelvű (vulgáris: neolatin, német, angol) irodalmakkal való folytonos szembesítése annak bemutatása érdekében, milyen hatással volt a latinság a nemzeti kultúrák kifejlődésére, köztük a magyarra, valamint az egyes műfajok magyarországi képviselőinek ismertetése (levél- és történeti irodalom, értekezések, költészet stb.).

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Magyar nyelven: Burckhardt, J.: A reneszánsz Itáliában. Ford.: Elek A. (Képzőművészeti Zsebkönyvtár). Budapest 1978.   Delumeau, J.: Reneszánsz. (Európa Kultúrtörténete). Budapest 1997. — Fináczy E.: A középkori nevelés története. Bp. 1926. (Reprint 1985.) Halász E.: A német irodalom története. Budapest 1971. Kardos T.: Középkori kultúra, középkori költészet. (A magyar irodalom keletkezése). Budapest 2006. Kristeller, P. O.: Szellemi áramlatok a reneszánszban. (Gyorsuló idő). Budapest 1979. — Kulin K.: A középkor újlatin nyelvu irodalmai. Budapest 1996. — Redl K.: Az égi és a földi széprol. Források a késoantik és a középkori esztétika tör­ténetéhez. Budapest 1988. Stanesco, M. – Zink, M.: A középkori regény története az európai irodalomban. Budapest 2000. — Szabics I.: A trubadúrok költészete. Budapest 1995. Szauder J.: Olasz irodalom, magyar irodalom. Tanulmányok. Budapest 1963. Az olasz reneszánsz irodalomelmélete. Válogatta és sajtó alá rendezte Koltay-Kastner J. A bevezető tanulmányt írta Bán I. (Az irodalomelmélet klasszikusai 2.). Budapest 1970. Világirodalmi antológia. II. kötet: Középkor és renaissance. Szerk.: ifj. Horváth J. – Kardos T. Budapest 1955. Idegen nyelvű tankönyvek: Brunhölzl, Fr.: Geschichte der la­tei­­ni­­schen Literatur des Mittelalters. I-II. Mün­­chen 1975-1992. — Curtius, E. R.: Europäische Literatur und la­tei­nisches Mittelalter. Bern 1948. — De Ghellinck, J.: Littérature latine au moyen age. Paris. 1-2. Paris 1939.— Langosch, K.: Mittellatein und Europa. Führung in die Hauptliteratur des Mittelalters. Darmstadt 1990. — Manitius, M.: Geschichte der lateinischen Literatur des Mittelalters. I-III. München 1911-1931. Norden, E.: Die antike Kunstprosa vom VI. Jahrhundert v. Christ bis in die Zeit der Renaissance. I-II. Stuttgart 19583.

Ajánlott olvasmányok:

Tusculum-Lexikon griechischer und lateinischer Autoren des Altertums und des Mittelalters. Neu bearb. von Buchwald, W., Hohlweg, A., Prinz, O. Mün­chen – Zürich, 19823. Alfonsi, L.: La letteratura latina medievale. Milano 19882. Auer

bach, E.: Literatursprache und Publikum in der lateinischen Spätantike und im Mittelalter. Bern 1958. Dronke, P.: Medieval Latin and the rise of European love-lyric. Oxford 1968. Klopsch, P.: Einführung in die mittellateinische Verslehre. Darmstadt 1972. Paladini, V. – De Marco, M.: Lingua e letteratura mediolatina. (Testi e manuali per l’insegnamento universitario del latino 7.) Bologna 1970. Polheim, K.: Die lateinische Reimprosa. Berlin 21963.Raby, F. J. E.: A History of Christian Latin Poetry. Oxford 1953. Raby, F. J. E.: A History of Secular Latin Poetry in the Middle Ages. Oxford 1957.Sprandel, Rolf: Gesellschaft und Literatur im Mittelalter. (Uni-Taschenbücher 1218). Paderborn – München – Wien – Zürich 1982. — Thomson, J. W.: A hi­sto­ry of historical writings I. New York 1942. — Wattenbach – Levison: Deutschlands Geschichtsquellen im Mittelalter. Vorzeit und Karolinger. I-IV. Bearb. v. W. Levison. Beiheft: Die Rechts­quellen von R. Buchner. Weimar 1952-1963. V-VI. Bearbeitet von H. Löwe. Weimar 1973-1990. — Wattenbach, W. — Holzmann, R.: Deutschland Geschichtsquellen im Mittelalter. Die Zeit der Sachsen und Salier. Neuausgabe besorgt von Fr.-J. Schmale. I-III. Weimar 1967-1971. — Wattenbach, W. — Schmale, Fr.-J.: Deutschlands Geschichtsquellen im Mittelalter. Vom Tode Kaiser Heinrichs V. bis zum Ende des Interregnums. I. Von Fr.-J. Schmale unter Mitarbeit von I. Schmale-Ott und D. Berg.

an> Darmstadt 1976. Középkori Krónikások. Szerk.: Gombos F. A. Mezey L. (szerk.): Krónikások krónikák. Szemelvények középkori krónikákból. I-II. (Európai Antológia) Budapest 1960.

Nincs megjeleníthető adat