Tárgy neve: Középkori művészet előadás 1.
Tárgy kódja: BMNSM02200M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kovács Imre

A középkori vizuális művészetről már alapvető tudással rendelkező hallgatók ismereteit speciális irányban kívánjuk továbbfejleszteni különböző emlékcsoportok középpontba állításával. Ilyen vizsgálati egység például az oltár. A vizsgálat nem a hagyományos, stílustörténeti szempontokra, attribúciós kérdésekre fókuszál, hanem inkább újabb típusú, funkcionális szempontú vizsgálatokra. Így előtérbe kerülnek a különböző reprezentációs aspektusok, a retábulumok eredetével foglalkozó kutatások. A képtisztelet és a képrombolás problémái mellett hangsúlyt kapnak liturgiatörténeti szempontok is: befolyásolták-e és mennyiben a liturgiatörténeti változások a középkori oltárképállításokat.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Van der Ploeg, Kees: "How Liturgical Is a Medieval Altarpiece?", in: Italian Panel Painting of the Duecento and Trecento. Ed. Schmidt, Victor M. (Studies in the History of Art, 61), New Haven – London 2002, 103–121

lass="MsoNormal">Wolf, Norbert: "Überlegungen zur Entstehung, Funktion und Verbreitung der deutschen Schnitzretabel des 14. Jahrhunderts", in: Figur und Raum. Mittelalterliche Holzbildwerke im historischen und kunstgeographischen Kontext, szerk. Albrecht, Uwe – Bonsdorff, Jan von, Berlin 1994, 91–111.
RDK (Reallexikon zur Deutschen Kunstgeschichte). I. Band München, 1983 Altarreatabel címszó (J. Braun)

Baxandall, Michael: The Limewood Sculptors of Renaissance Germany (Functions: III. fejezet). New Haven and London: Yale University Press, 1980

Ajánlott irodalom:

Harbison, Craig: „The Northern Altarpiece as a Cultural Document”, in: The Altarpiece in the Renaissance. Ed. Humfrey, Peter – Kemp, Martin, Cambridge 1990, 49-75.

Gardner, Julian: "Altars, Altarpieces, and Art History: Legislation and Usage", in: Italian Altarpieces 1250–1550. Function and Design. Ed. Borsook, Eve – Superbi Gioffredi, Fiorella, Oxford 1994, 5–39.

Van Os, Henk: „Some Thoughts on Writing a History of Sienese Altarpeices”, ", in: The Altarpiece in the Renaissance, szerk. Humfrey, Peter – Kemp, Martin, Cambridge 1990, 21-33.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)   tudása

Speciális ismeretekkel rendelkezik a középkori oltárokkal kapcsolatban.

b)   képességei

Képes és nyitott egy számára ismeretlen probléma kritikai befogadásában.

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
művészettörténet BMNB-XMU mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK