Tárgy neve: Kurrens témák a nyelvleírásban
Tárgy kódja: BBNSN02700
Óraszám: N: 0/4/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Surányi László Balázs

A kurzus célja a hallgatók megismertetése a nyelvtudomány, nyelvelmélet kurrens kérdéseivel. Konkrét tartalma félévről félévre változik: vagy egy bizonyos nyelvelméleti vagy empirikus kérdést tárgyal különböző megközelítésekben, vagy a nyelvészet valamely területének időszerű problémáit, újabb irányzatait tekinti át. Emellett lehetőség nyílhat magyarországi kutatócsoportok által szervezett előadások, helyi szakmai konferenciák, kerekasztalok anyagának megvitatására.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Félévenként változó, az aktuális tematikának megfelelően, valamint:

félévenként változó válogatott tanulmányok az Approaches to Hungarian c. könyvsorozat (Szeged: JATEPress, Budapest, Akadémiai K., majd Amsterdam, John Benjamins), A Mai Magyar Nyelv Leírásának Újabb Módszerei (Szeged, SZTE) köteteinek fejezeteiből;

félévenként változó válogatás folyóiratcikkekből, tanulmányokból, új disszertációkból, véleményezésre megnyitott kéziratokból.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri az elméleti problémafelvetés és problémamegoldás hagyományos és mai változatait, és jártasságot szereznek a problémák szakszerű kezelésének gyakorlataiban.

Ismeri a terepmunka módszereit és jelentőségét.

c) attitűdje

Egy számára újszerű kérdéskörben is képes tájékozódni, információkat szerezni, látókörét bővíteni, vélem

ényét ennek megfelelően körültekintően kialakítani és kifejezni.

Nincs megjeleníthető adat