Tárgy neve: Latin-Amerika politika- és gazdaságtörténete
Tárgy kódja: BBNNT25200
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Ötvös István

A tárgy célja kettős: Egyrészt röviden be kívánja mutatni Latin-Amerika történetének főbb szakaszait és azok szereplőit, fogalmilag behatárolva ezzel a kontinens XX. Századi és jelenkori történetének tendenciáit és perspektíváit. Másrészt meg akarja világítani a latin-amerikai integrációs folyamatok eredetét, dinamikáját, céljait, aktuális helyzetét egy globális kontextusban, illetve bemutatja az előttük álló perspektívákat, kitérve néhány speciális helyzetű országnak (Chile, Kuba, Bolívia) az integrációs folyamatokban elfoglalt helyére.

Latin-Amerika helye a világ gazdasági – politikai térképén. Történeti és földrajzi áttekintés. A kezdetektől 1492-ig. A gyarmati Latin-Amerika és a függetlenségi harcok. Bevándorlások. Magyarok Latin-Amerikában. A XX. századi Latin-Amerika I. Radikalizmus és forradalmak.A XX. századi Latin -Amerika II. Hidegháború és modernizációs alternatívák. A jelen kor tendenciái Latin-Amerikában: neoliberális politikák, integrációs folyamatok, monetáris krízis. Latin-Amerika gazdaságának rövid áttekintése. Gazdasági integrációk I. MERCOSUR. Gazdasági integrációk II. CLAN, NAFTA, CARICOM. Gazdasági integrációk III. ALCA, CAN, MCCA. Közép-Amerika és Kuba gazdasága: „nyitás a la Castro”. Latin Amerikai országok az Amerikai Államok Szervezetében – OEA. A „Hármak csoportja” és a Rió csoport – El Grupo del Rió. A „Contador” – csoport – El Grupo del Contador, Összegzés, A szemeszter során felmerülő kérdések megválaszolása.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

COLLIER, Simon (szerk.), The Cambridge encyclopedia of Latin America and the Caribbean, Cambridge, Cambridge Univ. Press, 1992. ISBN 0-521-41322-2

SKIDMORE, Thomas Elliot, Modern Latin America, NY, Oxford Univ. Press, 2005. ISBN 0-19-517012-1

KÁDÁR Béla, Latin-Amerika gazdasági dilem

mái, Budapest, Közgazdasági és Jogi Kiadó, 1977. p. 143–195., ISBN 963-220-462-X

KOLLÁR, Zoltán, Fejlődés válságban, Tanulmányok Latin-Amerika gazdaságáról, Szeged, JATE, 1988. pp. 3 – 41, 75 – 96, 134 – 144, 145 – 161, 183 – 204., ISBN 963-481-787-4

MUNK, Ronaldo, Contemporary Latin America, Basingstoke, Pagrave-MacMillan, 2007. ISBN 978-0-230-51494-2

Ajánlott irodalom:

MAHN–LOT, Marianne, Christophe Colomb: Un découvreur ou un simple explorateur?, En: Les cultures Ibérique en devenir, Paris, Fondation Singer – Polignac, p. 467 – 480.

ECLAC Economic Comission for Latin America and the Caribbean UN kiadványai.

MEZŐ Ferenc, A politikai földrajz alapjai, Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó, 2003. p. 50 – 85.

ANDERLE Ádám, Latin-Amerika története, Szeged, JATE Press, 2010. ISBN 978-963-315-001-6

SZIGETVÁRI Tamás, A globális válság, Budapest, MTA Világgazdasági Kutatóintézet, 2009. ISBN 978-963-301-532-2

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a latin-amerikai országok történetének főbb állomásait.

Ismeri a latin-amerikai országok gazdasági és szociális problémáinak okait és következményeit.

b) képességei

Képes a Latin-Amerikával kapcsolatos politikai, gazdasági és társadalmi kérdések elemzésére.

Képes a Latin-Amerikával összefüggő problémák kritikus megközelítésére.

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK