Tárgy neve: Latin liturgikus szövegolvasás - Karácsony
Tárgy kódja: BBNSF85700
Óraszám: N: 0/1/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Általános műveltséggel és hitélettel kapcsolatos előadások
Tárgyfelelős oktató: Kurczné Szaszovszky Ágnes Margit

A kurzus hallgatói a karácsonyi mise és zsolozsma szövegein keresztül megismerkedhetnek az alapvető liturgikus szövegtípusokkal, műfajokkal, ezek nyelvi jellegzetességeivel. Olvasási és átírási feladatokon keresztül az ősnyomtatványok, ill. kódexek olvasásában szerezhetnek gyakorlatot.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása biblio­gráfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

—Herman József: Vulgáris latin. Az újlatin nyelvek kialakulásának útja. Tinta Könyvkiadó, Budapest 2003. (Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához 21) (eredetije: Herman, Joseph: Le Latin Vulgaire. Presses Universitaires de France, Paris 1967. Ford. Szijj Ildikó) ISBN 963 937 263 3

—Földváry Miklós István: "A latin liturgikus szövegek kiejtése", in Pánczél Hegedűs János (ed.): A jó harc. Tanulmányok az ősi római rítusról és a katolikus szent hagyományról. Casa Editrice >La Magione< – Miles Christi, Poggibonsi–Budapest 2006. ISBN 963 229 586 2 pp. 209–214.

—Földváry Miklós István: "Szent nyelv vagy szent nyelvek? A római rítus szövegi összetételéről", Magyar Egyházzene XII (2004/2005) 293-299.

Ajánlott irodalom:

—Emmeram  Leitl: Das Latein der Kirche. Natürliche und kurze Einführung in das Kirchenlatein für alle, die mit der Kirche bet

en wollen. Verlag Kösel & Pustet, München 1927.

—Madas Edit: Liturgikus latin nyelvkönyv. Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Egyházzenei Tanszéke – Magyar Egyházzenei Társaság, Budapest 1997.

Nincs megjeleníthető adat