Tárgy neve: Lengyel stilisztika és pragmatika
Tárgy kódja: BMLSV01400M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Moser Michael

A nyelvészeti stilisztika és pragmatika meghatározása és tudománytörténeti elhelyezése után a kurzus a lengyel beszélők által folytatott nyelvi tevékenység komplex (szociokulturális és kognitív) megközelítésére vállalkozik. Értelmezi a kontextus és a megnyilatkozás fogalmát, bemutatja azok szerkezeti és műveleti jellemzőit, kitér a stíluseszközök és alakzatok használatának vizsgálatára. Kiindulópontja a nyelvi stílus olyan értelmezése, amely a nyelv társadalmi létmódjával, kommunikációs szerepével foglalkozik. A kurzus szemlélete nyelvfilozófiai szempontból hermeneutikai alapozású, módszerét tekintve a pragmalingvisztika és a kognitív nyelvészet eredményeit alkalmazza. Foglalkozik a lengyel beszélőkre jellemző stílusárnyalatokkal, stílusminősítésekkel és stílushibákkal. A kurzus végén bevezetést nyújt az interkulturális pragmatika eszköztárába, különös tekintettel a lengyel-magyar és szláv-magyar vonatkozásokra.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Bożena Witosz: Stylistyka a pragmatyka. Wyd. Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 2001. ISBN 8322611048

Iwona Nowakowska-Kempna: Konceptualizacja uczuć w języku polskim. Warszawa, 1995. ISBN 8385599665

Ajánlott irodalom:

yle="font-family:'Symbol';font-size:11pt;">−    Anna Wierzbicka: Cross-Cultural Pragmatics. The Semantics of Human Interaction. Mouton deGruyter Berlin-New York, 1991. (Egyes fejezetek) ISBN 9783110220964

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

Átfogóan ismeri a szláv nyelvekre jellemző írásbeli és szóbeli, tudományos, közéleti és népszerűsítő műfajokat.

Ismeri az irodalmi, a nyelvi, nyelvészeti és a kulturális szövegek és jelenségek vizsgálatának eljárásait és az értelmezés lehetséges módozatait. Pontosan felismeri a stílusvariánsokat, le tudja írni a specializációjának megfelelő nyelv regionális változatait, rálátása van a szláv nyelvek fejlődésére.

Jól tájékozott a különféle modern nyelvészeti elméletek és modellek széles körében.

Átfogó ismeretekkel rendelkezik a lengyel nyelvre vonatkozó empirikus adatok feldolgozásának és analízisének lehetőségeiről.

Jól ismeri az elméleti és empirikus nyelvészeti kutatások szakmódszertanát. Átfogó ismeretekkel rendelkezik az egyes nyelvészeti részdiszciplínák kapcsolatairól.

span>Átfogó ismeretekkel rendelkezik a nyelvészet interdiszciplináris kapcsolódási pontjairól.

Tisztában van az interkulturális kommunikáció során felmerülő legfontosabb kognitív és stilisztikai problémákkal.

A hallgató összefüggéseiben is átlátja a szlavisztika elméleti problémáit, annak diakrón és szinkrón dimenzióiban.

Alapvető ismeretekkel rendelkezik a szlavisztika tudományterületére jellemző hagyományos és elektronikus forrásairól, keresőprogramjairól, katalógusairól, adattárairól és bibliográfiáiról.

b) képességei

Képes a nyelvi regiszter változatos szövegtípusait és kulturális jelenségeit eltérő szempontrendszer szerint vizsgálni, valamint ehhez adekvát értelmezési stratégiákat rendelni.

Képes egyénileg és csoportban dolgozni.

Képes a megoldandó szakmai problémák azonosítására és megértésére, elméletileg megalapozott kérdések megfogalmazására.

Képes nyelvi adatok kritikus, többoldalú elemzésére, a megfelelő elemzési, kutatási módszertan megválasztására.

Képes a lengyel nyelv szerkezetének, rendszerének és használatának a modern elméletek, illetve modellek kereteiben történő leírására.

Képes az ismeretek strukturál

t, világos bemutatására.

Képes megválasztani és tudatosan alkalmazni a szlavisztika problémáinak megoldásában kínálkozó módszereket.

c) attitűdje

Szakmai érdeklődése a szlavisztikán belül elkötelezett, folyamatos. Megszerzett tudását a jelenkori társadalmi és kulturális folyamatok és jelenségek megértésére használja fel.

Szakmai és hétköznapi megnyilatkozásaiban az adekvát normákat követi.

Alkalmas a másokkal való kooperációra.

Nyitott az önálló tanulásra, különböző műfajú művek értelmezésére, elemzésére és összevetésére.

Igyekszik tudatosan alkalmazni a lengyel nyelv nyelvi és kommunikációs normáit.

Folyamatosan fejleszti nyelvi kompetenciáit, tudását, amelyhez a legkorszerűbb informatikai és kommunikációs eszközöket is használja.

Kreativitás, problémaazonosító és problémamegoldó készség, önállóság, kritikai attitűd jellemzi, absztrakciós, elemző és szintetizáló képességgel rendelkezik.

Törekszik szlávnyelv-tudása folyamatos tökéletesítésére, valamint egy másik idegen nyelvvel kapcsolatos ismereteinek elmélyítésére.

d) autonómiája és felelőssége

Elkötelezetten képviseli szakmai, szellemi identitását.

Tudásszintjének megfelelően szakmájának kérdéseihez kritikusan viszonyul.

Felelősen képviseli azon tudományos módszereket, amelyekkel a szakterületükön dolgoznak.

Elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.

Önállóan képes azonosítani megoldandó szakmai problémákat, és önállóan képes elméletileg megalapozott kérdések megfogalmazására. Etikai és szakmai felelősséget vállal saját munkájáért, akár önállóan, akár csapatban.

Ismeri és betartja a szakterület szakmai kutatásetikai normáit.

Nyitott és elhivatott nyelvészeti vagy interdiszciplináris szakterületük fejlődésének követésére, valamint új, kapcsolódó szakterületek ismereteinek elsajátítására.

Felelős európaiként képviseli szakmai, szellemi identitását.

Munkája során igyekszik kapcsolati rendszerét az európai és az Európán kívüli szakmai és nem szakmai közösségek irányába is kiterjeszteni.

Nincs megjeleníthető adat