Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Mesterséges Intelligencia jog és határterületei
Tárgy kódja: JOIT414XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Jogi Informatikai Oktatási Csoport
Tárgyfelelős oktató: dr. Aczél-Partos Adrienn
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Az oktatás célja (a KKK 7.1.1. és 8.1.1. pontjában foglalt elemekre is kitérve):

A ’Mesterséges-intelligencia-jog és határterületei’ kurzus célja, hogy a hallgatók átfogó képet kaphassanak a mesterséges intelligencia jogi vonatkozásairól, a kialakulóban lévő jogi szabályozásról. A tárgy a mesterséges intelligencia fogalmának, működésének ismertetését követően, a különböző jogterületeken releváns szempontjait tekinti át, majd nemzetközi kitekinté

;st követően a kiberbiztonsági szabályozás, illetve a mesterséges intelligencia kiberbiztonsági kihívásait, végül a mesterséges intelligencia úgynevezett „governance” szempontjait, és annak egy szervezet életébe való beillesztését ismerteti.

A képzési és kimeneti követelmények figyelembevételével, a tantárgy elsősorban a jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek területére koncentrál, de emellett a klasszikus jogágakhoz képest némi kitekintést is nyújt a hallgatók számára.

Kimeneti követelmények:

A hallgatók a tantárgy elvégzésével a következő tudás-, képesség-, attitűd-, autonómia- és felelősségelemeket sajátítanak el:

Tudás: A hallgatók megismerik a mesterséges intelligencia fogalmát, és annak főbb típusait, a mesterséges intelligencia szabályozását (vagy szabályozási kezdeményezéseket) a különböző jogterületeken, valamint az egyes jogterületeken született fontosabb jogeseteket, illetve hatósági ajánlásokat; betekintést kapnak nemzetközi összehasonlításban is a mesterséges intelligencia szabályozásának különböző megközelítésébe; továbbá a kiberbiztonság szabályozásába, valamint a mesterséges intelligencia és a kiberbiztonság kapcsolatába, és az úgynevezett „governance” szempontokba.  

Képesség: A hallgatók képesek lesznek megérteni a mesterséges intelligencia jogi szempontból jelentős aspektusait, felismerni az egyes jogterületeken felmerülő fontosabb dilemmákat, és azokra megoldási javaslatokat tenni; valamint hatékonyan közreműködni a mesterséges intelligenciának egy adott szervezet működésébe történő bevezetésében, ennek keretében együttműködni más diszciplínák szakembereivel. A későbbiekben felügyeleti hatóságoknál vagy bíróságoknál elhelyezkedő hallgatók pedig olyan szempontokat ismernek meg, amelyeket érdemes lesz vizsgálniuk a jövőben.  

Attitűd: A hallgatók a kurzus során tanultak segítségével képessé válnak a mesterséges intelligencia jogi aspektusainak átfogó szemléletére és felmerülő kérdésekre átfogó módon válaszokat keresni.

Autonómia és Felelősség: A hallgatók képesek lesznek önállóan megvizsgálni egy mesterséges intelligencia-projekt jogi aspektusait. Képesek lesznek kezdeményezően fellépni a mesterséges intelligencia fejlesztésével vagy alkalmazásával kapcsolatban fellépő kocká

;zatok kapcsán, illetve megkerülhetetlen kulcsszereplővé válhatnak az ilyen projektek során, mely szerepkör gyakorlása során tisztában vannak felelősségükkel a projekt eredményeképpen létrehozott, vagy az adott szervezet működésébe integrált mesterséges intelligencia jogszerű, etikus és biztonságos működése kapcsán.

 

A tantárgy teljesítése után a hallgatók olyan képességeket és ismereteket szereznek, amelyek alkalmassá teszik őket a jövőben egyre nagyobb jelentőséggel bíró mesterséges intelligencia projektekben való felelősségteljes részvételre, vagy az ezzel kapcsolatos jogesetek szakszerű vizsgálatára.

 

Tantárgy tartalma:

Nyitóelőadás, a tárgy felépítésének bemutatása, információ nyújtsa arról, hogy az egyes órák kapcsán hozzávetőlegesen milyen ismeretekre számíthatnak a hallgatók.

Az oktatók bemutatkozása

A számonkérés módjának átbeszélése, a lehetséges prezentációs témák ismertetése, hallgatói csoportok alakítása.             

A mesterséges intelligencia fogalma, története, és típusai; főbb alkalmazási területei.  

 

Az EU stratégiái, és a Fehér Könyv, az AI ACT és rövid említésként Liability ACT; az Egyesült Államok megközelítése: AI Bill of Rights és Biden Executive Order valamint annak hatása; Kína szerepe: kínai ajánlások és jogszabályok, a generatív MI kínai szabályozása, az arcfelismerés szabályainak tervezett módosítása; A Shenzeni önkormányzati MI szabályozás és Hong Kong különutas megközelítése.

 

 

 

Az EU AI Liability ACT részletesebb elemzése, az amerikai és kínai megközelítés; polgári jogi felelősség a szerződésen kívül okozott károkért; az MI és a büntetőjogi felelősség lehetősége; az MI szerepe a szerződéskötés során.

 

 

 

 

A mesterséges intelligencia kapcsolata a szerzői jogokkal és szabadalmakkal; a felhasznált információval kapcsolatos dilemmák; hatósági útmutatók és jogesetek a nemzetközi bírói gyakorlatból.

 

Mi az a kiberbiztonság, és hogyan érthető meg egy jogász számára; melyek a főbb alapelvei?  Főbb magyar és Európai Uniós jogszabályok illetve stratégiák tömör ismertetése; NIS2, CER, DORA jelentősége.  

A mesterséges intelligencia hogyan befolyásolja a kiberbiztonságot; milyen esetekben erősítheti, milyen módokon használják fel a támadók, és milyen módon lehet maga a mesterséges intelligencia a támadás tárgya; az ENISA (az Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökség) ajánlásai és elvárásai.

 

A governance fogalma, az MI kapcsán alkalmazott különböző governance „szintek”. Az MI governance egy szervezeten belül kontra nemzetközi megközelítésben.  Az MI safety dilemma, a safety kockázatok és lehetséges megoldások.

Annak bemutatása, hogyan alakítsunk ki egy szervezeten belül MI governance-t, mire figyeljünk a szabályzatírás illetve a beszerzés során, majd később a működés folyamatában?

 

A hallgatók prezentálják projektjeiket, és reflektálnak a félév tanulságaira.

 

Számonkérési és értékelési rendszere:

A számonkérés formája csoportos prezentáció készítése, egy adott szituációt kell elemezniük különböző jogi szempontok szerint; az egyes hallgatók hozzáadott teljesítményének felismerhetőnek kell lennie a prezentációban.

2 hiányzás megengedett, amennyiben ennél több van, úgy az az aláírás megtagadását vonja maga után.

 

Irodalom:

Kötelező:
az előadásokon, gyakorlatokon elhangzottak

 

Ajánlott:

 

Chen, Robert H.: Artificial intelligence: an introduction for the inquisitive reader. Boca Raton, [Fl.]: CRC Press, Taylor & Francis Group, 2022

 

Eliot, Lance B.: Artificial intelligence and LegalTech essential. [S.l.]: LBE Press Publ, 2020

 

<

p class="cs1B4B654">Kerrigan, Charles (edited by): Artificial intelligence: law and regulation. Cheltenham,  Northampton [Massachusetts]:  Elgar, 2022

 

Kurzweil, Raymond: A szingularitás küszöbén: amikor az emberiség meghaladja a biológiát. [Budapest]: Ad Astra K, 2014

 

Re´be´, Nathalie: Artificial intelligence: robot law, policy, and ethics. Leiden,  Boston: Brill Nijhoff, 2021

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe