Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Metaetikai irányzatok
Tárgy kódja: BONET01600
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Szeiler Zsolt
Tárgyleírás:

A kurzus célja az etikai kijelentések tudományos analízisének megismertetése. Különös hangsúlyt kap az „erkölcsi ítéletek” összevetése a mindennapi ténykijelentésekkel és a tudományos kijelentésekkel. Az erkölcsi kijelentések sajátosságait nyelvi, logikai, szemantikai és a tudományos relevanciát érintő sajátosságok megvilágításával tárjuk fel. A hallgatók elsajátítják a különféle etikai rendszerek formáját és tartalmát, megtanulják a fogalmi analízis eljárását. A tárgy főbb tematikus elemei: Igazság és objektivitás; Realizmus és kognitivizmus; Relativizmus; Imperatív és deontikus logika; A morál nyelve; Az etikai terminusok emotív jelentése; Emotivitás és érték; A jó fogalma.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Arisztotelész, Nikomakhoszi etika I. könyv (a „jó” jelentései és alkalmazása). ford. Szabó Miklós, Budapest: Európa, 1987, ISBN: 963-07-4045-1

Darwall, S.: Impartial Reason. Ithaca, NY: Cornell UP, 1983. ISBN: 978-0-80-149348-5

Donagan, A.: The Theory of Morality. Chicago: University of Chicago Press, 1977. ISBN: 978-0-22-615567-8

Hare, R.M.: The Language of Morals. Oxford: Oxford UP, 1952. ISBN: 978-0-19-881077-3

Herman, B.: Integrity and Impartiality. In: Monist 66 (1983), 233-50.

Moore, G. E.: Principia Ethica. In: Lónyai Márta (szerk.): Tények és értékek. Budapest: Gondolat, 1981, 51-105. ISBN: 963-280-741-3

Williams, B.: Moral Luck. 1. fejezet. Cambridge: Cambridge UP, 1981. ISBN: 978-0-52-128691-6

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

A tanulói személyiség fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesítése terén

Képes a diákokban kiművelni az erkölcsi érzéket, a saját meggyőződés kifejezéséhez és a mások meggyőzéséhez és tiszteletéhez szükséges morális és intellektuális képességeket. Az erkölcsi fejlődés különböző szakaszaiban járó tanulóknak adekvát irányítást, támogatást tud adni a személyes értékrendjük és a konstruktív életvezetésük kialakításához.

Tanulói csoportok, közösségek alakításának segítése, fejlesztése terén

Ismeri az egyén és a társadalom életének etikai szempontból hangsúlyos területeit, képes ezeket megjeleníteni a tanulók sajátos világában.

Szaktudományi, szakmódszertani és szaktárgyi tudás terén

Szakmai ismereteit folyamatosan bővíti, követi az etikával kapcsolatos publikációkat, tájékozott a legújabb etikai kutatások körében.

A pedagógiai folyamat tervezése terén

Felkészült a kollektív munkában történő helyi tanterv készítésére, az önálló éves tematikus (tanmeneti) tervezésre, az óravázlatok készítésére.

A tanulási folyamat támogatása, szervezése és irányítása terén

Képes alkalmazni a kooperatív és interaktív pedagógiai módszereket. Felismeri a szóbeli és írásbeli kifejezőkészség tanulás-módszertani jellegzetességeit, javítani képes annak hibáit. Képes segíteni és irányítani a közös gondolkodást, a szabadon kibontakozó kulturált vitát, a termékeny morális kommunikációt.

A pedagógiai folyamatok és a tanulók értékelése terén

Ismeri és alkalmazza a tudásellenőrzés, a képességmérés legkorszerűbb eredményeit, eszközeit.

   

A szakmai együttműködés és a kommunikáció terén

Ismeri a kapcsolódó műveltségi területek, rokon tantárgyak rendszerében előkerülő átfogó, integráló, morális kérdéseket. Képes a tantárgyak etikai kérdéseinek feldolgozására.

Elkötelezettség és felelősségvállalás a szakmai fejlődésre

Elkötelezett az erkölcstan és etika oktatása iránt.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe