Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Methodology of Foreign Policy Analysis
Tárgy kódja: BMNNT00500A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kozma Klementina
Tárgyleírás:

A tárgy a nemzetközi kapcsolatok terén történő önálló kutatáshoz szükséges eszközökkel ismerteti meg a hallgatókat, legfontosabb célja a hallgatók felkészítése egy sikeres MA szintű szakdolgozat megírására. Fő témakörök: paradigmák és elméletek viszonya, az okság fogalma, konceptualizálás, operacionizálás és mérés, longitudinális és összehasonlító elemzés, diskurzus analízis. A témák bemutatását a tankönyvi leíráson túl releváns cikkek olvasása is segíti az Európa-tanulmányok irodalmából. 

 

A félév során a hallgatók a módszertani ismereteket rendszeres házi feladatok keretében alkalmazzák a saját kutatási témájukra. A félév végére minden hallgatónak le kell adni egy 4000 szavas kutatási tervet, mely jó esetben a szakdolgozat egy első vázlatát jelentheti.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Babbie, Earl (2012): The Practice of Social Research. Wadsworth Publishing; 13. kiadás ISBN-10: 1133049796

George, Alexander and Andrew Bennett (2005): Case Studies and Theory Development in the Social Sciences. Cambridge, MA: MIT Press. ISBN-10: 0262572222

Ajánlott irodalom:

Tetlock, Philip E. (1999): Theory Driven Reasoning about Plausible Pasts and Probable Futures in World Politics: Are We Prisoners of Our Preconceptions? American Journal of Political Science, 43/2: 335-366.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)   tudása

-        Magas szinten ismeri és a magabiztos gyakorlati használhatóság követelményeinek megfelelően érti és értelmezi a legfontosabb társadalomtudományi összefüggéseket.

-        Ismeri a társadalomtudományokra jellemző adatgyűjtési, feldolgozási és értelmezési technikákat, és a politikai kutatás megkülönböztető sajátosságait.

b)   képességei

-        Képes a megszerzett ismeretei birtokában a társadalmi folyamatok általa kutatott szeletében új tudományos eredmények elemzésére, új tények és összefüggések feltárására, tudásának önálló szakmai koncepció formájában történő értékesítésére.

-        Képes a szakmai feladatok megoldása során az önálló elemzésre, értékelésre és a különböző következtetések szintetizálására.

-        Képes a hazai és külföldi társadalomtudományi források feltárására, feldolgozására és szakmai munkája során a leszűrt következtetések gyakorlati alkalmazására.

-        Szakterületének egyes résztémáiról önálló, szaktudományos formájú összefoglalókat, elemzéseket készít.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe