Tárgy neve: Modern Irish Poetry and Drama
Tárgy kódja: BBNAN22600A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. McAteer Michael Kevin

A 19. század vége és a 20. század vége között olyan költők és drámaírók születtek Írországban, akik nagyban hozzájárultak az angol nyelvű költészet és dráma nemzetközi elismertségéhez. Ennek a tantárgynak a keretei között a hallgatók a Nobel-díjas költők, W. B. Yeats és Seamus Heaney verseit tanulmányozzák. A tantárgy felöleli Patrick Kavanagh, Louis MacNeice, Thomas Kinsella, Eavan Boland, Michael Longley és Medbh McGuckian költeményeit is. A fontos drámák közé tartoznak W. B. Yeats, Lady Gregory, J. M. Synge, Sean O’Casey, Samuel Beckett és Brian Friel művei. A tantárgy azt vizsgálja, hogyan jeleníti meg a költészet és a drámairodalom az ír helyszíneket és embereket. A hallgatók megtárgyalják, milyen költészeti és színházi formákat alkalmaznak az írországi szerzők. Mindezen keresztül a hallgatók megismerik az ír társadalom kulturális, politikai, történelmi és vallási vonásait, és hogy ezek miként hatottak az ír költészetre és drámairodalomra.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

John P. Harrington, ed., Modern Irish Drama (London: Norton, 1991) ISBN 0-393-96063-3 (2 példány már a PPKE könyvtárában – megrendelendő további 1 példány)

Peter Fallon and Derek Mahon, eds., The Penguin Book of Contemporary Irish Poetry (London: Penguin, 1990) (3 példány már a PPKE könyvtárában)

Ajánlott irodalom:

Matthew Campbell, ed. The Cambridge Companion to Contemporary Irish Poetry (Cambridge: Cambridge University Press, 2003) (1 példány már a PPKE könyvtárában)

Justin Quinn, The Cambridge Introduction to Modern Irish Poetry (Cambridge: Cambridge University Press, 2008) (1 példány már a PPKE könyvtárában)

Shaun Richards, ed. The Cambridge Companion to Twentieth-Century Irish Drama (Cambridge: Cambridge University Press, 2004) (1 példány már a PPKE könyvtárában)

Nicholas Grene, The Politics of Irish Drama (Cambridge: Cambridge University Press, 2004) (1 példány már a PPKE könyvtárában)

Nincs megjeleníthető adat