Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Műfaj-, eszme- és hatástörténet 1. (Kritikatörténet) (Klasszikus magyar irodalom)
Tárgy kódja: BMNMI07300M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Thimár Attila Géza
Tárgyleírás:

A tanegység a korábbi tanulmányokra építve, a részdiszciplínának megfelelően áttekinti az adott periódus magyar irodalmára vonatkozó különböző korszakolási elképzeléseket, az irodalmi kánon(ok) alakulásait. Bemutatja az irodalmi élet változásait és a korszakra vonatkozó átfogó kézikönyveket. Történeti, művelődéstörténeti kontextust és irodalomelméleti szempontokat kínál az egyes művek értelmezésének hátteréhez. Áttekintést ad a recepciótörténetről, ismertetve a főbb fogalmak kontextusait és újabb megítélésüket. Az irodalmiság korszakon belül változó forgalmával szembesít. Finomítja, kiegészíti, új szempontokkal és összefüggések felismerésével gazdagítja a már meglévő ismereteket. Önálló kutatómunkára készít fel.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező olvasmányok:

KOROMPAY H. János, A „jellemzetes” irodalom jegyében. Az 1840-es évek irodalomkritikai gondolkodása, Bp., Akadémiai, Universitas, 1998. ISBN 963 05 7497 7

DÁVIDHÁZI Péter, Egy nemzeti tudomány születése, Bp., Akadémiai, Universitas, 2004. ISBN 963 9104 89 2

S. VARGA Pál, A nemzeti költészet csarnokai. A nemzeti irodalom fogalmi rendszerei a 19. századi magyar irodalomtörténeti gondolkodásban, Balassi, Bp., 2005. ISBN 963506612 0

SZAJBÉLY Mihály, A nemzeti narratíva szerepe a magyar irodalmi kánon alakulásában Világos után, Universitas, Bp., 2005. ISBN 963 9104 94 9

FRIED István, Die dichterische Sprache als Ausdruckmittel: Klasszicismen, Rokoko, Empfindsamkeit, in: Geschichte der Ungarischen Literatur. Eine historisch-poetologische Darstellung, Berlin– Boston,: Walter de Gruyter GmbH, 2013. 96-132.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, &ea

cute;rdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe