Tárgy neve: Műfaj-, eszme- és hatástörténet 1. (Legendák és prédikációk) (Régi magyarországi irodalom)
Tárgy kódja: BMNMI06300M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bogár Judit

Az alapvetően kronológiai rendet követő BA-s régi magyarországi irodalmi tanulmányok után az MA képzés keretében műfajok szerint tekintjük át az 1800 előtti magyarországi irodalmat. E tanegység a legenda- és prédikációirodalomra koncentrál. Az előadás bemutatja a két műfaj kialakulását, jellemzőit, típusait, legfontosabb szerzőit és alkotásait, egymással való összefüggéseit, magyar és világirodalmi kapcsolatait, művészettörténeti és folklór vonatkozásait.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Szöveggyűjtemény a régi magyar irodalom történetéhez: Középkor, szerk. Madas Edit, Bp., 1992. (ISBN 963-18-4335-1)

Árpád-kori legendák és intelmek, s. a. r. Érszegi Géza, Bp., Szépirodalmi, 1983.

(ISBN 963-15-2490-6) - vagy valamelyik újabb kiadása.

Régi magyar prédikációk 16–18. század, összeáll. Szelestei N. László, Bp., Szent István Társulat, 2005. (ISBN 963-361-737-5)

Madas Edit, Középkori prédikációirodalmunk történetéből, Debrecen, Kossuth Egyetemi, 2002. (ISBN 963-472-629-1)

Bitskey István, Humanista erudíció és barokk világkép: Pázmány Péter prédikációi, Bp., Akadémiai, 1979. (ISBN 963-05-1503-2)

Ajánlott irodalom:

Klaniczay Gábor, Az uralkodók szentsége a középkorban: Magyar dinasztikus szentkultuszok és európai modellek, Bp., Balassi, 2000. (ISBN 963-506-298-2)

Kecskeméti Gábor, Prédikáció, retorika, irodalomtörténet: A magyar nyelvű halotti beszéd a 17. században, Bp., Universitas, 1998. (ISBN 963-9104-26-4)

Közkincs: Tanulmányok a régi magyarországi prédikációk kompilációjáról, szerk. Maczák Ibolya, Bp., MTA-PPKE Barokk Ir

odalom és Lelkiség Kutatócsoport, 2014. (ISBN 978-963-508-7884)

Magyar művelődéstörténeti lexikon, I–XIV, főszerk. Kőszeghy Péter, Bp., Balassi, 2003–2014. (ISBN 978-963-506-540-0) – A témával kapcsolatos szócikkek.

Old Hungarian Literary Reader, ed. Tibor Klaniczay, Bp., Corvina, 1985. (ISBN 963-13-1817-6)

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi legendák és prédikációk műfaji jegyeinek, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a legenda és prédikáció műfajához tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

Nincs megjeleníthető adat