Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Műfaj-, eszme- és hatástörténet 2. (Stílustörténet) (Klasszikus magyar irodalom)
Tárgy kódja: BMNMI07500M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Maczák Ibolya
Tárgyleírás:

A tanegység a korszak korstílusait tekinti át úgy, hogy egyben kérdésessé teszi azt a korábbi hagyományt, amely megnyugtatónak tekintette a klasszikus, romantikus, realista, szimbolista, naturalista, szecessziós néven kikristályosodott elkülönítéséket. Ennél jóval összetettebb, az újabb nézeteknek megfelelő képet rajzol a kor meghatározó stílusairól, jelzi összefonódásukat. Bemutatja, illetve felülvizsgálja (pl. a kritikai realizmus esetében) a korábbi értésmódokat. Történeti, művelődéstörténeti kontextust és irodalomelméleti szempontokat kínál az egyes művek stílustörténeti értelmezéséhez. Komparatisztikai, korszakelméleti kitekintést ad, valamint áttekinti a meghatározó korstílusok recepciótörténetet, ismertetve a főbb fogalmak kontextusait és újabb megítélésüket.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező olvasmányok:

A biedermeier kora nálunk és Európában, Helikon, 1991, 1-2. [tematikus szám]

A romantika tétjei, Helikon 2000. 1-2. [tematikus szám]

Újragondolni a romantikát, szerk. HANSÁGI Ágnes, HERMANN Zoltán, Kijárat, 2003. ISBN 963 9529 10 9

HITES Sándor: Always on the Run: The Vicissitudes of Realism in Hungarian Criticism, Hungarian Studies, 28, 2. (2014)

Carl E. SCHORSKE, Bécsi századvég, ford. GYÖRFFY Miklós, Helikon, Bp., 1998. ISBN 9632085310

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak

kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe