Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Műfaj-, eszme- és hatástörténet 3. (Költészet) (Régi magyarországi irodalom)
Tárgy kódja: BMNMI06700M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bogár Judit
Tárgyleírás:

Az alapvetően kronológiai rendet követő BA-s régi magyarországi irodalmi tanulmányok után az MA képzés keretében műfajok szerint tekintjük át az 1800 előtti magyarországi irodalmat. E tanegység a költészetre koncentrál. Az előadás bemutatja a régi magyar költészet műfajait, jellemzőit, létmódját, hagyományozódását, a legfontosabb szerzőket és alkotásokat. Kitér a világirodalmi kapcsolatokra, a művészettörténeti, zenei és folklór vonatkozásokra is.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Magyar irodalom, főszerk. Gintli Tibor, Bp., Akadémiai, 2010. (ISBN 978-963-05-8949-9) – A vonatkozó fejezetek.

Magyar irodalomtörténet, https://f-book.com/mi/index.php?special=tartalom.

(ISBN 978-963-87426-2-9) – A vonatkozó fejezetek.

A régi magyar vers, szerk. Komlovszki Tibor, Bp., Akadémiai, 1979. (ISBN 963-05-1718-3)

Ajánlott irodalom:

A magyar költészet műfajai és formatípusai a 17. században, szerk. Ötvös Péter et al., Szeged, 2005. (ISBN 963-482-712-8)

In Quest of the Miracle Stag: The Poetry of Hungary, I: An Anthology of Hungarian Poetry from the 13th Century to the Present in English Translation, ed. Adam Makkai, Chicago, Bp., Atlantis-Centaur, Corvina, 1996. (ISBN 963-13-4282-4)

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel me

gismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe