Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Műfaj-, eszme- és hatástörténet 3. (Műfajtörténet) (Klasszikus magyar irodalom)
Tárgy kódja: BMNMI07700M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Thimár Attila Géza
Tárgyleírás:

A tanegység a korszak különböző műfajelméleti nézeteit tekinti át. Bemutatja az irodalmi élet változásait, a meghatározó műfajok átrendeződéseit, összefüggéseket mutat ki az európai irodalmakkal, koncentrálva a műfajok újabb, rendszerszerű felfogására. Szembesít a romantika által kultivált kevert műfajoknak a műfajrendszert átalakító hatásával és irodalmiságot megszabó voltával. Összehasonlítja a különböző hazai műfajokat a nyugat-európai változatukkal. Műfaj-centrikus értelmezési szempontokat kínál fel az egyes művek olvasatához.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező olvasmányok:

IMRE László, Műfajok létformája XIX. századi epikánkban, Kossuth Egyetemi Kiadó, Debrecen, 1996. ISBN 1217-0380

IMRE László, A magyar verses regény, Akadémiai, Bp., 1990. ISBN 963 05 5257 4

HITES Sándor, A múltnak kútja. Tanulmányok a történelmi elbeszélések köréből, JAK-Ulpis-ház, Bp., 2004. ISBN 963 9602 55 8

Ortrud GUTJAHR, Einführung in den Bildungsroman, Lichtsatz Michael Glaese GmbH, Darmstadt, 2007. ISBN 978-3-534-17912-1

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó sz

övegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe