Tárgy neve: Múzeumi kommunikáció és múzeumpedagógia
Tárgy kódja: BMNSM01800M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Székely Miklós

A gyakorlaton a hallgatók elsajátítják a mai múzeumi kommunikáció alapvető gyakorlati ismereteit, úgy a felnőtt, mint a gyerek, illetve a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok, fogyatékossággal élők esetében alkalmazandó bemutatási és foglakozásvezetési technikákkal. A hallgatók továbbá megismerkednek a dialógusorientált tárlatvezetés típusával és a kérdezési technikákkal. A foglalkozástípusok közül a maximum három műalkotást tárgyaló tematikus foglalkozásra koncentrálunk és gyakoroljuk a műtárgyak és tartalmaik múzeumpedagógiai szempontú, különböző célcsoportok fele történő közvetítését. A múzeumpedagógia mellett a hallgatók megismerkednek az online kommunikáció alapjaival jól működő hazai és nemzetközi példákon keresztül: social media, informatív, hasznos múzeumi honlapok készítésének főbb szempontjai, ehhez kapcsolódó szerzői jogi vonatkozások, stb.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

FOGHTÜY  Krisztina, Szemelvények az amerikai múzeumpedagógia szakirodalmából, Budapest, B+V K., 2000, ISBN 963-7746-56-0

KAISER  B., Inszenierung und Erlebnis in kulturhistorischen Ausstellungen. Museale Kommunikation in kunstpädagogischer Perspektive, Bielefeld, Transcript, 2006, ISBN 3-89942-452-2

FOGHTÜY  Krisztina, SZEPESHÁZYNÉ KURIMAY  Á. (szerk.), Múzeumpedagógia tanulmányok II. Budapest, Gondolat, 2006

VÁSÁRHELYI  Tamás, SINKÓ  István, Múzeum az iskolatáskában, Budapest, Nemz. Tankvk, 2004, ISBN 963-19-5319-X

Ajánlott irodalom:

FÁYKISS  Katalin, GERMAN  Kinga, A Ludwig Múzeum látogatóinak elvárásai egy felmérés tükrében. In: Magyar Múzeumok 2007/3, p. 49-51.

BAKO

S  Tamás (et al.), A vizuális nevelés pedagógiája a 6-12 éves korosztályban,Budapest, 2003, ISBN 963-506-534-5

KALLA  Zsuzsa, RATZKY  Rita, Beszélő tárgyak, Budapest, Argumentum, 2006, ISBN 963-9401-44-7

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Osztályának, a Múzeumok Mindenkinek 2003 óta megjelenő füzetei. (Pl.: DURBIN , Gail, MORRIS , Susan, WILKINSON , Sue, Tanulás Tárgyakkal, Budapest, NKÖM, 2005)