Tárgy neve: Német-magyar kulturális kapcsolatok
Tárgy kódja: BBNGE10600
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Berzeviczy Klára

A német-magyar kulturális kapcsolatok több, mint 1000 évre tekintenek vissza. Ebbe beletartozik a történelemtől, az irodalomtudományig, művészettörténetig, néprajzig számos tudományterület. Az előadás célja a hallgatók megismertetése a német-magyar kapcsolatok sokrétűségével, a történeti Magyarország németajkú kisebbségeitől kezdve az irodalmi és művészeti kapcsolatokig.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Gerhard Seewann: Geschichte der Deutschen in Ungarn, Band 1: Vom Frühmittelalter bis 1860. Herder-Institut, Marburg 2013. https://digital.herder-institut.de/publications/frontdoor/deliver/index/docId/104/file/PUB_Herder-Institut_Studien_24-1_9783879693733.pdf
Gerhard Seewann: Geschichte der Deutschen in Ungarn, Band 2: 1860 bis 2006. Herder-Institut, Marburg 2012. https://digital.herder-institut.de/publications/frontdoor/deliver/index/docId/105/file/PUB_Herder-Institut_Studien_24-2_9783879693740.pdf
Bayern - Ungarn, tausend Jahre. Kathalog zur Bayerischen Landesausstellung 2001. Oberhausmuseum, Passau 8. Mai bis 28. Oktober 2001. hrsg. von Wolfgang Jahn. Augsburg: Haud der Bayerischen Geschichte 2001.
Kriegleder, W., Seidler, A. und Tancer, J. (Hg.): Deutsche Sprache und Kultur in der Zips. Bremen: edition lumiere 2007.
Kriegleder, W., Seidler, A. und Tancer, J. (Hg.): Deutsche Sprache und Kultur, Presse – Literatur – Geschichte in Siebenbürgen. Bremen: edition lumiere 2009.
Kriegleder, W., Seidler, A. und Tancer, J. (Hg.): Deutsche Sprache und Kultur im Raum Pest, Ofen und Budapest: Studien zur Geschichte, Presse, Literatur und Theater, sprachlichen Verhältnissen, Wissenschafts-, Kultur- und Buchgeschichte, Kulturkontakten und Identitäten. Bremen: edition lumiere 2012.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Tájékozott a választható szakirányoknak megfelelő nyelvek és kultúrák körében, ismeri azok történeti vonatkozásait, hasonlóságait és különbségeit.
Ismeri a szakiránynak megfelelő nyelvű ország, illetve országok földrajzi adottságainak, történelmi, politikai, társadalmi, gazdasági vonatkozásainak rendszerét.
Ismeri a szakiránynak megfelelő nyelvű kultúrák jellemző szellemi, művészeti irányzatait, megjelenési formáit.
b) képesség
Értelmezi a szakiránynak megfelelő nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottságát.
Képes alapvető kutatási technikák alkalmazására, szakmai kérdések megoldására a nyelv-, az irodalom- és a kultúratudomány területén.
c) attitűd
Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Igénye van az európai, és az azon kívüli kultúrák sokszínűségének megismerésére.
Elfogadja a magyar és az európai identitások vallási és társadalmi, történeti és j

elenkori sokszínűségét.

germanisztika [német] BANB-XGE alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK