Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Német nyelvű irodalmak és kultúrák a Monarchiában
Tárgy kódja: BMLGE06300M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Lindner Henriett Marian
Tárgyleírás:

Az előadás az Osztrák-Magyar Monarchiával mint a XX. századra jellemző krízishelyzetek paradigmatikus esetével foglalkozik, és bemutatja, hogyan hatott a  politikai, világnézeti válság a különböző művészetekre és az új eszmei áramlatokra.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Nietzsche, Friedrich, Der Fall Wagner

Hofmannsthal, Hugo von, Ein Brief

Schnitzler, Arthur, Tagebücher – Auszüge

Lukács, Georg: Die Seele und die Formen – Auszug

Ajánlott irodalom:

Csáky, Moritz, Kury, Astrid, Tragatschnik, Ulrich (Hrsg.), Kultur – Identität – Differenz. Wien und Zentraleuropa in der Moderne. Insbruck-Wien-München-Bozen, Studien Verlag 2004, ISBN 978-370654029

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

Részleteiben átlátja a német irodalom és kultúratudomány elméleti problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit.

Érti és átlátja a német irodalmi és kultúratudományi jelenségek vizsgálatának eljárásait, az értelmezés változó kontextusait, bővíti történelmi ismereteit.

Bővülnek kulturális ismeretei.

b) képességei

Képes az irodalomtudományban, illetve interdiszciplináris területeken az aktuális kutatások és a tudományos munka kritikus értékelésére.

c) attitűdje

Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a kulturális jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.

Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség fontosságát.

Nyitott választott tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan reflektál saját történeti és kulturális beágyazottságára. Felelős európaiként képviseli szakmai, szellemi identitását.

Igyekszik alapos értelmiségi tájékozottságra szert tenni és tudását folyamatosan magas szinten tartani.

Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel választott szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe