Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Összehasonlító gazdaságtan
Tárgy kódja: BMLPO04900M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Zsinka László
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy összehasonlító perspektívában bemutassa az egyes nemzetállamokra jellemző gazdasági rendszerek sajátosságait.

A 20. század során a nemzetgazdaságok ugyan jelentős mértékben bekapcsolódtak a világgazdaságba, mégis megmaradt az eltérő nemzetgazdasági rendszerek jelentősége. A különböző gazdasági rendszerek mind versenyképességi szempontból, mind az adott nemzetgazdaságokra jellemző gazdasági-társadalmi modellként meghatározó szerepet töltenek be a nemzetállamok életében. A kurzus során a hallgatók betekintést nyernek a gazdasági rendszerek és intézmények komparatisztikájába. A tantárgy foglalkozik a piacközpontú, az állam által vezérelt és a korporatív gazdasági rendszerek sajátosságaival. Bemutatásra kerül az angolszász piacelvű modell, a kelet-ázsiai kapitalizmusok, valamint a rajnai modell és a francia etatista gazdasági rendszer. A hallgatók megismerkednek a svéd jóléti modell körvonalaival, valamint a szovjet típusú gazdasági rendszerrel, a transzformációs gazdaságokkal és a posztszocialista gazdasági rendszerekkel.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

BARA Zoltán, SZABÓ Katalin (szerk.), Gazdasági rendszerek, országok, intézmények, Budapest, Aula, 2000. ISBN 963-9215-57-0

BARA Zoltán, SZABÓ Katalin (szerk.), Összehasonlító gazdaságtan, Budapest, Aula, 2007. ISBN 978-963-9698-30-7

GEDEON Péter, Az átalakulás gazdaságtana és a gazdaságtan átalakulása. In: Közgazdasági Szemle 1997. 1. p. 56-68.

MÁTYÁS Antal, A modern közgazdaságtan története, Budapest, Aula, 2003. ISBN 963-9478-31-8

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe