Tárgy neve: Politikai szociológia összehasonlító perspektívában
Tárgy kódja: BMLPO02100M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kántor Zoltán

A kurzus célja, hogy a politikai szociológia tárgyköréhez tartozó vagy ebből a szempontból releváns empirikus kutatásokból szemelvényezve, megismertesse a hallgatókkal az különféle módszertani megközelítések alkalmazási lehetőségeit és konkrét eredményeit. Cél, hogy a hallgatók képesek legyenek elemezni a politikai jelenségeket, azokat tágabb társadalmi kontextusba értelmezzék.

A félév során a politikai jelenségek, folyamatok társadalmi alapjaira összpontosítunk (politikai kultúra, társadalmi törésvonalak). Cél, hogy a hallgatók értsék és képesek legyenek értelmezni a politikai rendszer – választási rendszer – pártrendszer – választói magatartás közötti összefüggéseket. Kiemelten foglalkozunk a politika működtetőivel, a politikai elitek szerepével (társadalmi összetétel, politikai rekrutáció, az elitek politikai szocializációja).

Hangsúlyt fektetünk a módszertani kérdésekre, a politikai folyamatok és események tudományos elemzésére, szem előtt tartva a tudomány kompetenciájának határait.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

DALTON, Russell J., KLINGEMANN, Hans-Dieter (szerk.), Oxford handbook of political behavior, Oxford, Oxford University Press, 2007. ISBN 978-0-19-927012-5

JANOSKI, Thomas (et al.) (szerk.), A handbook of political sociology: states, civil societies, and globalization, Cambridge, Cambridge University Press, 2005. ISBN 0-521-81990-3

ANGELUSZ Róbert, TARDOS Róbert (szerk.), Mérésről mérésre: A választáskutatás módszertani kérdései. Budapest, Demokrácia Kutatások Magyar Központja Közhasznú Alapítvány, Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézet, 2006. ISBN 978-963-87376-2-5

SZABÓ Máté, A tiltakozás kult&ua

cute;rája Magyarországon. Társadalmi mozgalmak és politikai tiltakozás, Budapest, Rejtjel, 2007. ISBN 978-963-7255-37-3

KÖRÖSÉNYI András, TÓTH Csaba, TÖRÖK Gábor, A magyar politikai rendszer, Budapest, Osiris, 2007. ISBN 978-963-389-963-2

GALLAI Sándor, TÖRÖK Gábor, (szerk.), Politika és politikatudomány, Budapest, Aula, 2003. ISBN 963-9478-47-4)

Nincs megjeleníthető adat