Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Populáris, gyermek- és ifjúsági irodalom
Tárgy kódja: BONMA10400
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Osztroluczky Sarolta Johanna
Tárgyleírás:

A szemináriumon, bizonyos kulcsfogalmak (kultúra, tömegkultúra, magas és populáris irodalom, midcult-irodalom, gyermekirodalom, klasszikus és kortárs ifjúsági irodalom, YA (Young Adult) és NA (New Adult)-irodalom, intertextualitás, intermedialitás) tisztázása után, a csoport a tantárgy címében szereplő fogalmakkal összhangban a populáris, a gyermek- és az ifjúsági irodalom műfajába (pl. sci-fi, krimi, thriller, horror, fantasy, kül. hibrid műfajok, lektűr, mese, ifjúsági regény és novella, gyereklíra stb.) tartozó műveket, illetve szakirodalmakat olvas és értelmez. A szeminárium további célja, hogy a tanárképzésben részt vevő hallgatók képessé váljanak felismerni és az oktatásban hasznosítani a kerettantervi irodalmi kánon, valamint a populáris kultúra nem irodalmi „termékei” és egyéb narratív alakzatai (mozi- és tévéfilm, sorozat, forgatókönyv, képregény, számítógépes játék, dalszöveg, street art stb.) és a populáris, gyermek- és ifjúsági irodalom alkotásai közötti intertextuális és intermediális kapcsolatokat.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Bárdos József Galuska László, Fejezetek a gyermekirodalomból, Nemzedékek Tudása, Budapest, 2013. ISBN: 9789631974294

Benyovszky Krisztián, Megközelísi szempontok a populáris irodalom és kultúra tanulmányozához, Nyitra, NyKFE, 2019. ISBN 978-80-558-1399-8

FISKE, John, Understanding Popular Culture, London New York, Routledge, 1989.

HEGEDŰS Norbert, A populáris irodalom tanínak lehetőgei a közoktatásban = Az irodalomoktatás új kihísai, szerk. ERDÉLYI Margit, Budapest, Gondolat, 2014, 5578.

KOMÁROMI Gabriella (szerk.), Gyermekirodalom, Budapest, Helikon, 1999. ISBN: 9632086104

LAPIS József, Hangok és szavak tánca (A gyereklíra érzéki természetéről), Alföld 2016/9, 53–69.

STOREY, John, Cultural Theory and Popular Culture. An Introduction, 8. kiadás, London New York, Routledge, 2018.

VINCZE Ferenc (szerk.), pregényen innen és túl. Tendenciák a kortárs magyar képregényben és képregénykutatásban I., Budapest, SzFA, 2017.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)    tudása

- Ismeri kultúratudomány és a populáris irodalom alapfogalmait (pl. kultúra, tömegkultúra, magas és populáris irodalom, midcult-irodalom, gyermekirodalom, klasszikus és kortárs ifjúsági irodalom, YA (Young Adult) és NA (New Adult)-irodalom, intertextualitás, intermedialitás stb.).

- Ismeri a populáris, a gyermek- és az ifjúsági irodalom alapműfajait (pl. sci-fi, krimi, thriller, horror, fantasy, kül. hibrid műfajok, lektűr, mese, gyereklíra, ifjúsági regény és novella, gyereklíra stb.).

b)    képességei

- Képes felismerni és az oktatásban hasznosítani (elemezni, értelmezni) a kerettantervi irodalmi kánon és a populáris, gyermek- és ifjúsági irodalom alkotásai közötti intertextuális kapcsolatokat.

>

- Képes felismerni és az oktatásban hasznosítani (elemezni, értelmezni) a kerettantervi irodalmi kánon és a populáris kultúra nem irodalmi „termékei” és egyéb narratív alakzatai (mozi- és tévéfilm, sorozat, forgatókönyv, képregény, számítógépes játék, dalszöveg, street art stb.) közötti intertextuális és intermediális kapcsolatokat.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe