Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Propedeutika, korszakismeret (Klasszikus magyar irodalom)
Tárgy kódja: BMLMI07100M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Takácsné dr. Ajkay Alinka Éva
Tárgyleírás:

Az adott korszak tanulmányozásához szükséges filológiai, textológiai és terminológiai alapismereteinek áttekintése. A tanegység tárgyalja: A korszak időbeli határai, illetve a korszak irodalmiságának térbeli kiterjedése. Terminológiai problémák. Speciális, a korszakra vonatkozó segédtudományi ismeretek összefoglalása. Kitekintés az irodalom határterületeire (sajtó, színház). Retorikai-műfajelméleti rendszerek, az irodalom fogalmának változása. A történeti, poétikai elemzés módszertani lehetőségei. A klasszikus magyar irodalom szövegeinek filológiája, ennek elméleti és gyakorlati kérdései. A korszak szövegkiadási hagyományának és a kiadások újabb lehetőségeinek kérdései. Bevezetés a sajtó alá rendezés munkájába. A népiesség, a közköltészet fogalma és a folklór szövegek textológiája. Az irodalom társadalmi, ideológiai, kulturális funkciói. Intézmények (folyóiratok, könyvkiadók, múzeumok, könyvtárak, irodalmi társaságok, oktatási helyek, stb.) története. A korszak irodalomtörténeti tárgyalhatóságának különböző nézetei és lehetőségei.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező olvasmányok:

A magyar kritika évszázadai I., II., III., főszerk. SŐTÉR István, Szépirodalmi, Bp., 1981. ISBN 963 15 1839 6

Magyar színháztörténet 1790–1873, szerk. KERÉNYI Ferenc, Bp., Akadémiai, 1990. ISBN 963 05 5647 2

Magyar színháztörténet 1873-1920, szerk. GAJDÓ Tamás, Magyar Könyvklub-Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Bp., 2001. ISBN 963547363 X

POGÁNY Péter, A magyar ponyva tüköre, Magyar Helikon, 1978. ISBN 963207 1794

KÜLLŐS Imola, Közköltészet &

eacute;s népköltészet, L’Harmattan, Bp., 2004. ISBN 963 9457

BUZINKAY Géza, A magyar sajtó és újságírás története a kezdetektől a rendszerváltásig, Wolters Kluwer, Bp., 2016. ISBN 9789632955971

Angewandte anthropologische Ästhetik. Konzepte und Praktiken 1700-1900. = Applied Anthropological Aesthetics. Concepts and Practices 1700-1900., szerk. BALOGH Piroska, FÓRIZS Gergely, Wehrhahn Verlag, Hannover, 2020. ISBN 9783865258229

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

magyar nyelv és irodalom BMLB-XMA mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe