Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Propedeutika, korszakismeret (Régi magyarországi irodalom)
Tárgy kódja: BMNMI06100M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Hargittay Emil
Tárgyleírás:

A tantárgy fő célja a hallgatók alapfokú filológiai, textológiai ismereteinek magasabb szintre emelése. Fő témakörei: irodalomtudomány, irodalomelmélet és filológia, segédtudományi ismeretek, paleográfia, a régi magyarországi irodalom filológiájának elméleti és gyakorlati kérdései, a szövegkiadás elmélete és gyakorlata, elektronikus szövegkiadások, az Internet az irodalomtudomány szolgálatában. A szeminárium megismerteti a hallgatókat kritikatörténet és a historia litteraria fogalmával, annak irodalomtörténet-írássá szűkülésével kapcsolatos kérdésekkel, a tudományos irodalom kezdeteivel a középkortól kezdve, az irodalom elméletének magyarországi történetével, valamint ezek fontosabb szerzőivel.

További témakörök feldolgozása a rendelkezésre álló keretek között: a korszak tér- és időbeli határai. A korszak tanulmányozáshoz szükséges alapvető segédtudományi áttekintés. Terminológiai alapok. A korszak irodalomelméleti nézetei, hagyományai. Az irodalom önmagáról alkotott elképzelései. Az elméleti irányzatok magyarországi befogadása. A középkori és kora újkori szövegek szövegfilológiájának elmélete és gyakorlata. Digitális szövegfeldolgozás, adatbázisok. A szövegkritikai apparátus elkészítése. Paleográfia, könyvkötészet, nyomdászattörténet.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Bevezetés a régi magyarországi irodalom filológiájába, szerk. HARGITTAY Emil, Bp., 2003.

BÍBOR Máté, HEGYI Ádám, A magyar irodalom filológiája, Bp., 2005.

KECSKEMÉTI Gábor, A régiséget értelmező irodalomtörténészi gyakorlat reflektált és reflektálatlan szemléleti alapjairól = Irodalomtörténeti Közlemények, 2015. 577-584.

Ajánlott irodalom:

A modern textológia, Helikon, 1989/3-4.

Textológia vagy textológiák, Helikon, 1998/4.

(Új) filológia, Helikon, 2000/4.

A hipertext, Helikon, 2004/3.

HORVÁTH Iván: Magyarok Bábelben = http://magyar-irodalom.elte.hu/babel/

GOLDEN Dániel, TÓTH Tünde, Turi László: Virtuális örökkévalóság: objektumok a digitális könyvtárban = Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 1998. 8-9. 299-314. o.; Palimpszeszt, 10 (1998. április), http://magyar- irodalom.elte.hu/palimpszeszt/10_szam/20.htm.

Computerphilologia = http://computerphilologie.uni-muenchen.de/ejournal.html

Historisches Wörterbuch der Rhetorik. Herausgegeben von Gert Ueding et al. 1-12. Band, Berlin, De Gruyter Mouton, 1992-2015. (ISBN 978-3-484-68101-9 usw.)

Europäische Literatur und lateinisches Mittelalter (1948), translation as European Literature and the Latin Middle Ages by Willard R. Trask - https://archive.org/details/curtius-europaische-literatur-und-lateinisches-mittelalter-2/Curtius%2C%20Europ%C3%A4ische%20Literatur%20und%20lateinisches%20Mittelalter%201/

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Megismeri a választott szakdolgozati témához szükséges legfontosabb forrásokat és irodalmat valamint a címleírási, jegyzetelési módszereket.

b) képességei

A hallgató tudja alkalmazni a források és szakirodalom szakdolgozata szempontjából legfontosabb részeinek kiválasztását, idézetek megválasztását, szakirodalmi részek tömörítését, tudja alkalmazni a jegyzetelési, címleírási szabványt.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe