Tárgy neve: Régészeti geológia, ásvány és kőzettan
Tárgy kódja: BBNTR09600
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Síkhegyi Ferenc Vilmos

A kurzus megismerteti a hallgatókkal a régészet számára legfontosabb ásványtani és kőzettani alapismereteket. Erre alapozva bemutatja azokat a földtani folyamatokat, amik a régészet szempontjából meghatározó természeti környezetet alakítják. Hangsúlyosan ismerteti a negyedidőszaki üledékképződés jellegzetességeit, genetikai típusaikat, és felismerésük alapjait. Végezetül részletesen számba veszi azokat a kőzeteket és ásványokat, amelyek az őskortól kezdve az emberi lét fenntartása számára szükséges erőforrásként az anyagi kultúrában megjelennek.
A főbb témacsoportok:
Ásvány- és kőzettani alapok
Ásvány- és kőzettan–magmás képződmények
Ásvány- és kőzettan–metamorf képződmények
Ásvány- és kőzettan–üledékes képződmények
Földtani térképezés
Építőkövek és kőfaragás
Kovás képződmények–kőeszközök, üvegek, szilikátok
Drágakövek, féldrágakövek, díszítőkövek
A fémek ásványai
Festékföldek, színezőanyagok
Genetikai típusok a negyedidőszakban
Őslénytan
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Hartai Éva: A változó Föld. Miskolci Egyetemi Kiadó, Miskolc 2009. (192 ps.) ISBN 9636615810
Fülöp József: Az ásványi nyersanyagok története Magyarországon. Műszaki Könyvkiadó, Budapest 1984. (180 ps.) ISBN 9631059316
Gulyás Sándor, Sümegi Pál: Ascent of Quaternary geological, environmental historical and geoarcheological research and education at the department of geology and paleontology, University of Szeged, Hungary foreword to the special edition of archeometriai műhely [Negyedidőszaki geológia, környezettörténet és régészeti geológia oktatásának és kutatásának felemelkedése a szegedi Földtani és Őslénytani tanszéken – bevezető gondolatok a kötethez]
ARCHEOMETRIAI MŰHELY 16: 3 pp. 139-142., 4 p. (2019)
Ajánlott irodalom:
Budai Tamás, Gyalog László (szerk.) Magyarország földtani atlasza országjáróknak. A Magyar Állami Földtani Intézet, Budapest 2010. (274 ps.) IBSN 978963712839
K. W. Butzer: A földfelszín formakincse. Gondolat Kiadó, Budapest 1986. (520 ps.) ISBN 9632816811
Gyuricza György: Ismerjük fel az ásv

ányokat! Gabo Kiadó, Budapest 2000. (128 ps.) ISBN 9639237213
Hartai Éva: Geológia. E-learning tananyag a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Műszaki Földtudományi alapszakának Geológia tantárgyához. Miskolc 2011.
Koch Sándor, Sztrókay Kálmán: Ásványtan II. Tankönyvkiadó, Budapest 1994. (526 ps.) ISBN 9631859711
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Kőzetcsoportok felismerése.
Kőzetalkotó ásványok makroszkópos leírása.
A régészetben fontos, alapvető ásványok, ásványcsoportok elkülönítése.
Az ásványok és kőzetek felismerése főbb nyersanyag csoportonként.
Főbb negyedidőszaki, szárazföldi üledéktípusok felismerése.
b) képesség
Hazánk földtani térképeinek olvasása, használata.
Aföldtan és a régészet együttműködésének megteremtése
Egymás nyelvének és kutatási módszereinek jobb megértése.

régészet BANB-XRE alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK