Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Stratégiaalkotás és stratégia-elemzés
Tárgy kódja: BMLPO20600M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Schanda Tamás János
Tárgyleírás:

A félév során a hallgatók elsajátítják a stratégiai tervezés és értékelés kulcsfontosságú elemeit, például a stratégiai tervezési piramist, a jövőkép kialakításának folyamatát, a változásmenedzsmentet vagy a kiegyensúlyozott értékelőlapot. Tudni fogják, hogyan határozzák meg küldetésnyilatkozatukat, hogyan végezzenek SWOT-elemzést, hogyan határozzanak meg célokat a SPIRIT segítségével. Fogalmuk lesz a szerepek, felelősségek és elszámoltathatóságok kiosztásáról, a prioritások meghatározásáról és a problémák megtervezéséről.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Porter, Michael E.: What Is Strategy? For starters, it’s not the same as operational effectiveness. Harvard Business Review, November–December 1996.

Orbán Balázs: A Magyar startégiai gondolkodás egyszeregye. Budapest, MCC Press, 2021.

Ochieng, Edward - Zuofa, Tarila – Badi, Sulafa: Routledge Handbook of Planning and Management of Global Strategic Infrastructure Projects. Routledge, 2021.

Ajánlott irodalom:

Wheelen, Thomas – Hunger, J. David: Cases: Strategic Management and Business Policy (10th Edition) Pearson, 2005.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A hallgatók ismerik a kortárs stratégiai tervezés alapvető kérdéseit.

Stratégiai tervezés, kockázatkezelés, stratégiaértékelés, stratégiamódosítás elméletei és gyakorlatai.

A stratégia fe

lépítése a globálisan változó világban.

b) képességei

A hallgatók képesek lesznek a stratégiai tervezéssel és menedzsmenttel kapcsolatos szövegek elemzésére és összefoglalására.

Részt venni a stratégiai elemzésben és tervezésben, és a politikai döntések előzetes és utólagos hatáselemzését a stratégiapolitikák történelmi és elméleti példáinak felhasználásával.

c) attitűdje

A hallgatóktól elvárható, hogy tudományosan megalapozott kritikai szemléletet alkalmazzanak a stratégiaalkotás, -irányítás és -értékelés különböző fogalmaival kapcsolatban - és szükség esetén módosítsanak.

d) autonómiája és felelőssége

A hallgatóknak tisztában kell lenniük saját szakterületük elméleti és gyakorlati jelentőségével, azt önállóan és pártatlanul kell gyakorolniuk, ugyanakkor tisztában kell lenniük annak szükségszerűen korlátozott természetével, mint alkalmazott tudomány.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe