Tárgy neve: Szakdolgozati felkészülés: A neveléstudományi kutatások
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr Torgyik Judit Emese

A kurzus célja, hogy felkészítse a hallgatókat a kutatói tevékenységre, ismereteket nyújtson a neveléstudományi kutatás tervszerű, rendszerigényű és szakszerű lefolytatásának elsajátításához, továbbá fejlessze a tudományos gondolkodásukat. A kurzus kialakítja a szakterület műveléséhez

szükséges elméleti felkészültséget és készségeket. Az ismeretek birtokában a hallgatók képesek

lesznek neveléstudományi kutatási feladatok megtervezésére és elvégzésére.

A tudományos megismerés. A neveléstudományi kutatás alapkérdései. A kutatás célja, folyamata és tervezése. Teória, kutatási kérdés és hipotézis. A szakirodalom, hivatkozás, bibliográfia. Neveléstudományi kutatási stratégiák. Az adatgyűjtés és -elemzés módszerei. Keresés adatbázisokban. A kutatás etikai kérdései. A tudományos publikáció.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Csíkos Csaba: A neveléstudomány kutatásmódszertanának alapjai. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 2020. ISBN 978-963-489-248-9

Falus Iván (szerk.): Bevezetés a pedagógiai kutatás módszereibe. Budapest: Műszaki Könyvkiadó, 2004. ISBN 9789631626643

Earl Babbie: A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó, 2008. ISBN 9789635067640

"font-family:'PT Sans';font-size:11pt;">Maróti Gábor: Tudományelméleti és kutatásmódszertani alapismeretek. Budapest: Synthagma Kiadó, 2009. ISBN 9639051673

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

Alaposan ismeri a neveléstudományi, társadalomtudományi kutatások kvalitatív

és kvantitatív és kevert módszereit, eszközeit és ezek alkalmazási lehetőségeit és

korlátait. Ismeri a kutatásra vonatkozó etikai normákat.

Tisztában van a neveléstudomány és határtudományai legújabb kutatási

eredményeivel, a releváns pedagógiai innovációkkal, ezeket kritikusan elemzi, értelmezi.

képességei

A neveléstudomány és társdiszciplínák köréből származó információk

gyűjtésében, hazai és nemzetközi adatbázisok kezelésében releváns nézőpontok

szerint képes választani, ezeket feladataiban felhasználni, önállóan alkalmazni. Képes összehasonlítani a kutatási eredményeket a pedagógiai gyakorlattal. Képes kisebb önálló és csoportos kutatási projekteket tervezésére és kivitelezésére, biztonsággal és önállóan tudja használni a kvantitatív és kvalitatív kutatási módszereket, biztonsággal alkalmaz matematikai statisztikai eljárásokat.

a)    attitűd

Elkötelezett a folyamatos szakmai fejlődés terén, törekszik a szakmáját, szakterületét érintő kérdések folyamatos követésére, ezért különösen nyitott az új szakmai eredmények megismerésére, munkájában való hasznosítására és azok értékelésére.

Megalapozott szakmai kritikát fogalmaz meg, saját véleményét meggyőzően és szabatosan fejti ki, szakmai vitákban érvelni tud.

d)felelősségvállalás

Felelősséget vállal saját kommunikációjáért és annak folyamatos fejlesztéséért.

Szakmai meggyőződésen alapuló önálló döntéseket hoz, prioritásként kezeli a kutatásalapú véleménynyilvánítást és tevékenységet.

Kezdeményező szerepet vállal a jelenségek megértetésében, a felelős gondolkodásra ösztönzésben, saját tevékenységeiben, döntéseiben a tudományos-szakmai szempontokat juttatja érvényre.

Tudatos önfejlesztés révén felelős önálló munkavégzésre képes, mely során a személyes és szakmai céljait össze tudja egyeztetni.

Erősíti saját szakmai magabiztosságát, reálisan méri fel saját szakmai lehetőségeit és hiányosságait.

neveléstudomány BMLB-XNTM mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK