Tárgy neve: Szakmai nyelvi fejlesztés irodalomtudományból
Tárgy kódja: BMLGE88800M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/0
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Bársony Laura

A szeminárium során a hallgatók az egyes irodalomtudományi iskolák alapszövegeivel foglalkoznak, hogy saját dolgozatukban alkalmazni tudják ezek terminológiáját és érvelésmódját.
A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Szemelvények az alábbi művekből:
Gadamer, Wahrheit und Methode
Jauss, Literaturgeschichte als Provokation der Literatuwissenschaft
De Man, Allegorien des Lesens
Foucault, Über Wachen und Strafen
W. Benjamin, Das Kunstwerk im Zeitalter seiner technischen Reproduzierbarkeit.
Ajánlott irodalom:
Brun, Georg, Hirsch Hadorn, Gertrude: Textanalyse in den Wissenschaften. Inhalte und Argumente analysieren und verstehen. Zürich, vdf Hochschulverlag, 2021. ISBN 978-3-7281-4033-3
Nünning, Vera, Nünning, Ansgar (Hrsg.), Methoden der literatur- und kulturwissenschaftlichen Textanalyse: Ansätze - Grundlagen – Modellanalysen. Stuttgart, Metzler 2010. ISBN 3-476-02162-9
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Felsőfokú (C1), komplex típusú nyelvvizsga szintjének megfelelően ismeri a német nyelvet, amely mellett még egy idegen nyelvet ismer a szakterületéhez szükséges szinten, különös tekintettel a szakterminológiára.
Részleteiben átlátja a német nyelvészet, irodalom és kultúratudomány elméleti problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit.
Alaposan és átfogóan ismeri szakterületének jellemző írásbeli és szóbeli, tudományos és közéleti, népszerűsítő műfajait, kontextusát.
b) képesség
Képes ismeretei tudományos fórumokon való megjelenítésére, a megoldandó problémák megértése és megoldása terén önálló tevékenység kifejtésére és eredeti ötletek felvetésére, valamint a feladatok szakmailag magas szinten és önállóan történő megtervezésére és végrehajtására.
Képes a különböző korok és kortárs iskolák elméleti megközelítéseinek értékelésére, önálló kritika kifejlesztésére és szükség esetén alternatív megoldások felvetésére.
Eredeti látás- és gondolkodásmód birtokában képes a nyelvi, irodalmi és kulturális jelenségekről szerzett tudás gyakorlati alkalmazására.
c) attitűd
Nyitott választott tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.
Törekszik szakmai és nyelvi tudásának elmélyítésére és fejlesztésére.
Folyamatosan követi és alkotó módon felhasználja a szakterület legújabb kutatási eredményeit.
d) autonómia és felelősség
Igyekszik alapos értelmiségi tájékozo

ttságra szert tenni és tudását folyamatosan magas szinten tartani.
Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.
Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.

német nyelv, irodalom és kultúra BMLB-XGE mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK