Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szakmediációk II. (gazdasági, büntető ügyi)
Tárgy kódja: BT-MAV-0130
Óraszám: N: 0/0/0, L: 15/0/0
Kreditérték: 5
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Villám Péter
Tárgyleírás:

A képzés célja a büntetőügyi közvetítői eljárás valamint a gazdasági és pénzügyi mediáció sajátosságainak bemutatása.
Képzés tartalmi elemei: büntetőügyi alapfogalmak, büntető eljárásjog szabályai, tevékeny megbánás, mint büntetőjogi jogintézmény, közvetítői eljárások elrendelői és szereplői, joghatások, kimeneti lehetőségek.
Viktimológiai irányzatok bemutatása. Nemzeközi és Európai Uniós követelményrendszer vázlata. Börtönkritikai megközelítések. Áldozat és elkövető helye az eljárásban.
A képzés fókuszában a büntető és szabálysértési eljárásokba beágyazott és alkalmazható módszerek bemutatása szerepel. Bűncselekmény, mint konfliktus értelmezése.
Lényeges, hogy a hallgatók a gazdasági és költségvetési bűncselekmények egyes megnyilvánulásait megismerjék, azok jogkövetkezményei megértsék.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
BELOVICS Ervin: Büntetőjog I. Budapest, HVG-ORAC, 2017.
BÉRCES Viktor: A resztoratív igazságszolgáltatási koncepció érvényesülésének lehetőségei büntetőügyekben – különös tekintettel a mediációra és annak hazai szabályozására. Iustum Aequum Salutare V. 2009/3.
BORBÍRÓ ANDREA, GÖNCZÖL KATALIN, KEREZSI KLÁRA, LÉVAI MIKLÓS (Szerk.): Kriminológia, Wolters Kluwer, Budapest, 2016.
NAGY Ferenc: Jóvátétel - mint a konfliktusfeloldó büntető igazságszolgáltatás egyik formája. Magyar Kriminológiai Társaság, Kriminológiai Közlemények 1993/48.
ÉLIÁS Eszter; GYENGÉNÉ NAGY Márta; JELES Judit; KISS Károly; KŐRÖS András; KRÉMER András: A bírósági közvetítésről – Mindenkinek. Budapest, HVG-ORAC, 2016.
Órai jegyzetek.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Fogalmak pontos meghatározása és azok szakmai elkülönítése, jogérzék, resztoratív igazságszolgáltatás megismerése, speciális megközelítés és módszertan elsajátítása.
b) képességei
Lényeglátás, jó kommunikáció, konszenzuskeresés, irányítás, támogató attitűd. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mediátor - alternatív vitarendezés BSLT-XMAV szakirányú továbbképzés Levelező magyar 2 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe