Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szakmódszertan 4. (Nyelvtanulási stratégiák-egyéni különbségek a nyelvtanulásban)
Tárgy kódja: BONTP34400
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Polákovits Nándor
Tárgyleírás:

A tárgy célja: Azoknak a egyéni különbségeknek, sajátosságoknak a megismertetése, amelyek meghatározóak egy idegen nyelv elsajátításában és tanulásában (a nyelvtanuló életkora, érdeklődése, műveltsége, nyelvérzéke, az idegennyelvek tanulásában szerzett korábbi tapasztalatai, tanulási stílusa, stratégiája, motivációja vagy annak hiánya, személyisége, stb.). A szeminárium foglalkozik az iskolai demotivációval, azzal, hogy mitől, hogyan lesz valaki sikeres nyelvtanuló, és mi lehet a sikertelenség oka. A szeminárium kiemelt célja, hogy a hallgató képes legyen felismerni és figyelembe venni adott tanulócsoport, ezen belül az egyes nyelvtanuló sajátosságait (motiváltság, előzetes prekoncepció, illetve tudás, képességek stb.). A szeminárium alapvető ismereteket ad a különböző motiváció-elméletekről, a nyelvtanulási motiváció fejlesztésének módszereiről. A szeminárium elemzi a hallgatóknak a Társas és egyéni gyakorlaton (TGY3) szerzett ezirányú tapasztalatait.

Főbb témakörök: A nyelvtanár szerepe, személyisége, sikerek és sikertelenségek a nyelvtanulásban, az első és a második nyelv elsajátítása közötti különbségek, életkori, egyéni és csoport-sajátosságok, egyéni különbségek a nyelvtanulásban (a nyelvérzék összetevői, nyelvtani érzékenység, induktív nyelvtanulási képesség, asszociatív memória, nyelvi szorongás, a köztes nyelv), intrinzik és extrinzik motiváció a nyelvtanulásban, differenciálást segítő tanítási-tanulási stratégiák, módszerek, megismerése és alkalmazása.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom

Luise, M.C.; Tardi, G. Tra comunicazione e grammatica: focus on form nell’insegnamento di italiano a stranieri, 30-37. ISBN 978-88-6969-523-0 [ebook]

Paolo E.Balboni: Le sfide di Babele. Insegnare delle lingue nelle societá complesse. UTET Universitá, 2019. ISBN 978-8860084538

Michele Daloiso: Introduzione alla didattica delle lingue moderne, ARACNE, 2011.

ISBN 978-88-548-3891-8

Kontráné Hegybíró E. – Kormos J. (szerk.): A nyelvtanuló. Sikerek – módszerek – stratégiák. Budapest: OKKER Kiadó.2004, ISBN 963 9228 88 5

MEZZADRI, Marco: I ferri del mestiere, Perugia, Guerra, 2003.

Ajánlott irodalom

BÁRDOS Jenő: Az idegen nyelvek tanításának elméleti alapjai és gyakorlata, Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó, 2000.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

Fontosnak tartja a tanulókkal való együttműködést, a társas-megértés megvalósítását a tanulási folyamat eredményessége érdekében.

Ismeri az egyéni különbségek szerepét a nyelvtanításban.

Ismeri az életkori, egyéni és csoportsajátosságoknak megfelelő aktívitást, interaktivitást, differenciálást elősegítő tanulási stratégiákat, módszereket.

Ismeri a különböző tanítási technikákat, módszereket, differenciált munkaformákat.

Ismeri az osztálytermi kommunikáció sajátosságait.

b)    képességei

Képes a szóbeli és írásbeli kifejezőképesség jellegzetességeinek, hibáinak felismerésére, diagnosztizálására és javítására.

Képes az egyéni bánásmódot igénylő tanulókat felismerni, hatékonyan fejleszteni.

Képes a differenciális pedagógia alkalmazására.

Képessé válik az adaptív tanulás szervezésre, a megfelelő módszerek kiválasztására.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe