Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szakmódszertan 6. (Összefüggő egyéni iskolai gyakorlatot kísérő szeminárium)
Tárgy kódja: BONTP35600
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Karainé dr. Gombocz Orsolya
Tárgyleírás:

A tárgy célja a hallgató iskolai gyakorlatának elvégzéséhez szükséges kompetenciáinak, készségeinek, ismereteinek továbbfejlesztése, valamint a gyakorlat során felmerülő nevelési és módszertani, például óratervezési, óravezetési nehézségek hatékony megoldásának segítése.

A tárgy tematikája: tematikus terv készítése, óratervezés, a képzés során megszerzett ismeretek és elsajátított készségek adott célcsoportra történő adekvát alkalmazása, a portfolió összeállítása, a módszertani eszköztár további bővítése, osztálytermi kutatás tervezése, lebonyolítása, kiértékelése, az önreflexió képességének továbbfejlesztése.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom

Bimmel,P. /Kast, B./Neuner, G: Deutschunterricht planen. Arbeit mit Lehrwerklektionen. Fernstudieneinheit 18. Langenscheidt, 2007. ISBN 9783468496592

Kostka, Michael/Köster, Peter: Kompetent unterrichten. Ein Praxisbuch für das Referendariat.2019. Klett.  ISBN 978-3-7800-1029-2

Müller, F.: Selbständigkeit fördern und fordern. Beltz. Weinheim Basel. 2004 ISBN 9783407625236

Reicherlt, Heiko/ Wenge, Gerald: Unterrichtsbesuche, Hospitationen und Lehrproben.Verlag Europa-Lehrmittel. 2021.ISBN 978-3–8085-4964-3

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása: ismeri a tanári autonómia fogalmát. Tisztában van személyiségének sajátosságaival.

képességei: képes a tanulók tanórai, tanórán kívüli és iskolán kívüli tevékenységének összehangolására. Felkészült a közéletből, a helyi társadalomból és a tanulók hétköznapjaiból vett példák, problémák beemelésére a tanítási-tanulási folyamatba, valamint azok célnyelven való reflektálására. Ösztönzi a tanulókat az informatikai ismereteknek a nyelv tanulása során való felhasználására.

A szaktárgyi tudást eszközként képes alkalmazni a tanulók személyiségfejlesztése érdekében, képes segítséget nyújtani abban, hogy a tanulók felkészülhessenek az egész életen át tartó tanulásra.

A tanulás-módszertani ismeretei alapján képes a nyelvtanulás folyamatának reflexiójára, tanulási módszerek eredményességének értékelésére a négy nyelvi készség elsajátításában, adekvát tanulási technikák és munkaszervezési eljárások bevezetésére.

Képes az értékelés különböző céljainak, szintjeinek megfelelő értékelési formák és módszerek meghatározására, alkalmazására, az értékelés dokumentálására (így portfólió formájában). Figyelemmel kíséri és alakítja a tanulók önértékelési képességeinek fejlődését.

Az ért

ékelés során képes figyelembe venni a differenciálás, individualizálás szempontjait, és elősegíteni a tanulók részvételét saját fejlődésük értékelésében. Képes céljainak megfelelően az értékelés eszközeinek megválasztására, a különböző (diagnosztikus és fejlesztő) értékelési eljárások alkalmazására, a tanulók számára biztosítja a visszacsatolás lehetőségeit.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe