Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja a szervezeten belüli magatartás egyéni, csoportos és szervezeti aspektusainak bemutatása, azokat vezetői szempontból tekintve.
Hozzájárul a stúdium ahhoz, hogy a vezetői munka során ezek ismeretével mélyebben érthetőek legyenek a szervezeti mechanizmusok, a vezetői eszköztár bővíthető legyen annak érdekében, hogy az emberi erőforráson keresztül minél jobb szervezeti eredményesség legyen elérhető.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Bakacsi Gyula: A szervezeti magatartás alapjai, Aula Kiadó, 2010. (adott fejezetek) ISBN 9789639585492
Rostáné Riez Andrea: A szociális vezetőképzés alap és mesterszintű ismeretbázisa, Budapest, PPKE BTK, 2022. ISBN 9789633084311
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tisztában van a posztmodern társadalmak kihívásaival, az integráció és globalizáció kérdéseivel.
Rendelkezik az ágazati intézményrendszer ismeretével, különös tekintettel az egészségügyi, köznevelési, szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekre és szolgáltatásokra.
Megfelelő kommunikációs és konfliktuskezelési ismeretekkel rendelkezik.
b) képességei
Megfelelő szakterületi jártassággal rendelkezik a gyakorlati problémák kezeléséhez.
Képes a bonyolultabb társadalmi folyamatok átlátására és nyomon követésére.
c)
attitűdje
Hivatása iránt elkötelezett és motivált.
Vezetői kompetenciái megfelelő elemzőkészségen, empátián és döntőképességen alapulnak.
d) autonómiája és felelőssége
A tevékenységét szabályozó előírásokat és utasításokat pontosan betartja, kötelezettségei megfelelő ellátásáért személyes felelősséget vállal.
Biztosítja a rábízott szervezet megfelelő működését.