Tárgy neve: Szociálpolitika az Európai Unióban
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Gondoskodáspolitikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gyulavári Tamás

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a közösségi és az uniós szociálpolitika történetét, a szociális jogosultságok és a szociális koordináció viszonyait. A tantárgy során bemutatásra kerül az EU szociális párbeszéd és intézményrendszer, a szociális és munkajogi jogalkotás – jogérvényesítés, a családok védelme és az egyenlőség formális és tényleges viszonyai, illetve a diszkrimináció tilalma.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Szabó Marcell (szerk.) – Láncos Petra – Gyenei Laura: Uniós szakpolitikák, Budapest, SZIT, 2015. ISBN 9789632775746

Humpler Sára – Gellérné Lukács Éva – Petrovics Zoltán – Dudás Katalin: Az EU szociális és munkajoga, ELTE Eötvös Kiadó Kft., 2020, ISBN 9789633122808

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tisztában van a posztmodern társadalmak kihívásaival, az integráció és globalizáció kérdéseivel.

Ismeri a közösségi és az uniós szociálpolitika történetét, a szociális jogosultságok és a szociális koordináció viszonyait.

Tisztában van a jogi alapfogalmakkal, és az ágazatra vonatkozó speciális jogszabályi előírásokkal, valamint alapvető pénzügyi, gazdasági és minőségbiztosítási ismeretekkel rendelkezik.

b)

style='mso-spacerun:yes'> képességei

Képes a közösségformálásra és értékteremtő tevékenységre.

Képes komplex rendszerszemléletben gondolkodni, és gondoskodni a megfelelő szervezeti minőségbiztosítás és fejlesztés feladatairól.

Képes a szakpolitika számára is hasznosítható elemzések és jelentések készítésére.

c) attitűdje

Nyitott a folyamatos tanulásra és szakmai fejlődésre.

Munkavégzésében precizitás és igényesség jellemzi.

d) autonómiája és felelőssége

Feladatait önállóan, felelősen gondolkodva végzi, de nyitott az együttműködésre és a csoportban történő munkavégzésre.

A tevékenységét szabályozó előírásokat és utasításokat pontosan betartja, kötelezettségei megfelelő ellátásáért személyes felelősséget vállal.

Elkötelezett a keresztény értékek és a hivatását jellemző társadalmi normák – különös tekintettel az emberi méltóság és emberi jogok, szabadság, igazság és igazságosság, szociális szeretet, szolidaritás, szubszidiaritás, valamint közjó – mellett.

gondoskodáspolitikai tanulmányok BMLT-XGPT mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK