Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szövegolvasás és interpretáció 1. (A klasszikus magyar irodalom és a világirodalom kapcsolata)
Tárgy kódja: BMNMI07200M
Óraszám: N: 0/4/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Radvánszky Anikó
Tárgyleírás:

A tanegység világirodalmi kontextusban értelmezi a korszak magyar irodalmát, történeti és művelődéstörténeti, valamint irodalomelméleti szempontokat kínál az egyes művek értelmezésének hátteréhez. Komparatisztikai szempont alkalmazásával tekinti át a korszak legfőbb korstílusait és műfajait, kanonikus szövegeit, az irodalmi témák és motívumok és formák változatait. Fontosabb témakörök: A újrafeltalált középkor változatai a 19. századi magyar és világirodalomban. A modernitás irodalmi diskurzusai és a szöveggé írt város: metropolisz-narratívák a 19. század végének magyar és közép-európai irodalmi diskurzusában. Elhagyatottság, vidékiség: a kisváros mögöttes tere az irodalomban és a modern provincializmus képzetének feltűnése. Az új népiesség és az antimodernizmus kulturális toposzai. A modernista szubjektum néhány új elbeszélési stratégiája a prózában, a lírában és a drámában: az én szóródása és a nárcizmus poétikai következményei. A bohémség és a dandyzmus mint társadalmi jelenségek és irodalmi alakváltozataik. A betegség, mint az irodalmi modernség értelmező metaforája. Ajzószerek, kábítószerek és poétikai stratégia: az érzékelés modern poétikái. Nevrózusság, hisztéria, őrület, bolondság: a normalitás és az őrület társadalomtörténeti reprezentációi és irodalmi újraírása. Dekadencia a magyar és európai irodalmakban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

A biedermeier kora nálunk és Európában,

Helikon, 1991, 1-2. [tematikus szám]

A romantika tétjei, Helikon 2000. 1-2. [tematikus szám]

Újragondolni a romantikát,

szerk. Hansági Ágnes, Hermann Zoltán, Kijárat, 2003. ISBN 963 9529 10 9

Szegedy-Maszák Mihály – Hajdu Péter (szerk.), Romantika: világkép, művészet, irodalom, Osiris, 2001.

Pál József, Világirodalom, Akadémiai, Budapest, 2008. ISBN 976 963 05 8596 5

Takáts József (szerk.), A magyar irodalmi kánon a XIX. században, Kijárat, Bp., 2000. ISBN 9639136565

Hites Sándor, Always on the Run: The Vicissitudes of Realism in Hungarian Criticism, Hungarian Studies, 28, 2. (2014)

Writing and Culture in the Long Nineteenth Century, eds. J. B. Bullen, Charlotte Ribeyrol, Peter Lang Ltd, International Academic Publishing, Bristol, 2019. ISBN 9781787076259

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe