Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szövegolvasás és interpretáció 3. (A 19. századi epika)
Tárgy kódja: BMNMI07600M
Óraszám: N: 0/4/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Dobos István
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy az elméleti órákon megismert interpretációs stratégiákat, a már elsajátított teóriákat a hallgató egy adott szöveg értelmezésével a gyakorlatban is kamatoztassa. Mindez a 19. századi magyar irodalom alapos megismerésére, és értő elemzésére szolgál. A kurzus során a 19. századi magyar epika alakulástörténetének, változásainak föltárása, a korszak kiemelkedő alkotói epikus műveinek, regényeinek, novelláinak európai és magyar irodalmi kontextusba helyezése.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

A szemináriumvezetők által kijelölt művek és szakirodalom.

Általánosságban használható:

A magyar irodalom történetei, II., 1800–1919, főszerk. SZEGEDY-MASZÁK Mihály, Gondolat, Bp., 2007. ISBN 9789636930080

Magyar irodalom, szerk. GINTLI Tibor, Akadémiai, Bp., 2011. ISBN 9789630589499

BÍRÓ Ferenc, A felvilágosodás korának magyar irodalma3, Balassi, Bp. 1998. ISBN 9635062354

DOBOS István, Alaktan és értelmezéstörténet (Novellatípusok a századforduló magyar irodalmában), Kossuth, Debrecen 1995. ISBN 0589000334792

IMRE László, Műfajok létformája XIX. századi epikánkban, Kossuth, Debrecen 1997. ISBN 9634721230

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kont

extusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe