Tantárgy adatlapja
A kurzus a 1960-1990 között született kiemelkedő irodalmi életművek és alkotások értelmezésével foglalkozik. A tantárgy célja, hogy az elméleti órákon megismert interpretációs stratégiákat, a már elsajátított teóriákat a hallgató a mindenkori szöveg valóságán tegye próbára oly módon, hogy ne csak történeti konstrukciókat tudjon sikeresen visszaolvasni a művekbe, de az egyes irodalomelméleti iskolák és irányzatok szövegelemző eljárásainak applikációjával maga is végigjárja a jelentésalkotás különböző lehetőségeit és módozatait. Mindezt annak a belátásnak a reményében, hogy az így létrejövő interpretáció más eljárások és szövegelemző metódusok megtermékenyítőjévé válhat.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
A magyar irodalom történetei III., főszerk., SZEGEDY-MASZÁK Mihály, VERES András, Bp., Balassi, 2007. ISBN 978 963 693 006 6
Az elbeszélés módozatai, szerk., JÓZAN Ildikó, KULCSÁR SZABÓ Ernő, SZEGEDY-MASZÁK Mihály, Bp., 2003. ISBN 963389 4921
Hang és szöveg, szerk., BEDNANICS Gábor, BENGI László, KULCSÁR SZABÓ Ernő, SZEGEDY MASZÁK Mihály, Bp., 2003. ISBN 963389 3569
Vers-Ritmus-Szubjektum. Műértelmezések a XX. századi magyar líra köréből, Szerk. HORVÁTH Kornélia, SZITÁR Katalin, Bp., 2005. ISBN 963952 9389
NÉMETH Zoltán, A posztmodern magyar irodalom hármas stratégiája, Pozsony, Kalligram, 2012. ISBN 978-80-8101-640-0
Brian McHale, Postmodernist Fiction, London, Routledge. ISBN 9780203393321
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
<p class="cs5CC07D4">a) tudása
A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.
Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.
Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.
b) képességei
A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.
A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.
Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.