Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Társadalom- és szociálpolitika a mai magyar társadalomban
Tárgy kódja: BT-SZM-1250
Óraszám: N: 0/0/0, L: 15/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Temesváry Zsolt
Tárgyleírás:

 

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a szociálpolitika általános működési elveit, alapelveit, értékeit, technikáit, különböző modelljeit, finanszírozási mechanizmusait és dilemmáit. A kurzus kiemelt figyelmet fordít a magyarországi társadalmi és szakpolitikai folyamatok bemutatására és elemzésére. A kurzus végén a hallgatók képesek lesznek megérteni és átlátni a hazai társadalom- és szociálpolitika legfontosabb sajátosságait, aktuális történéseit, irányait és modelljeit.

A tárgy témaspecifikusan, az egyes részterületek vizsgálatán keresztül ábrázolja a szociálpolitika jelenkori működését Magyarországon. Ennek megfelelően a kurzus foglalkozik a szegénység és társadalmi kirekesztés témakörével és aktuális folyamataival, valamint a segélyezési rendszerek működésének jelenkori tapasztalataival és reformjaival. A hallgatók betekintést nyerhetnek a magyarországi szociális ellátások és szolgáltatások finanszírozásának és működtetésének rendszerébe, valamint a hazai lakáspolitikai folyamatokba. A tárgy továbbá foglalkozik a hazai és nemzetközi munkaerőpiaci programok működésével, különös tekintettel a közmunka programokra és az aktiváló jóléti politikák különböző irányaira. A szűkebb értelemben vett szociálpolitikai folyamatok elemzése mellett kiemelt figyelmet kapnak a családpolitikai transzferek és szolgáltatások, amelyek a hazai jóléti politikák egyre fontosabb területét alkotják. A tárgy részletesen foglalkozik a hazai társadalombiztosítási rendszer jellemzőivel és gazdasági fenntarthatóságával, különös tekintettel a nyugellátásokra. A kurzus kiterjed a hazai szociálpolitika makro-szintű ábrázolására is, ennek megfelelően vizsgálja a magyarországi jóléti állam jellegét, jellemzőit és történeti sajátosságait. Amellett, hogy a tárgy célja elsősorban a hazai jóléti folyamatok bemutatása, a magyarországi trendeket és adatokat, valamint szakpolitikai reformokat nemzetközi kontextusban is vizsgálja.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom

  • Goldmann Róbert, Gyetvai Gellért, Mester Dániel (2016): A szociális ellátórendszer jellegzetességei, korprofilja és területi megoszlása, Társadalmi Riport 2016. TÁRKI, pp. 356-375.
  • Kollár Krisztina (2016): Szegénység – jövedelem – egyenlőtlenség, Szociálpolitikai Szemle II. évf. 4-5. szám, pp. 22-35.
  • Mózer Péter, Tausz Katalin, Varga Attila (2015): A segélyezési rendszer változásai, Esély 2015/3. pp. 43-66.
  • Zombori Gyula (1994): A szociálpolitika alapfogalmai, Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesület, Budapest, pp. 17-169.

Ajánlott irodalom

  • Tomka Béla (2015): Szociálpolitika - Fejlődés, formák, összehasonlítások, Osiris, Budapest, pp. 9-36., 109-154.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociális menedzser BSLT-XSZM2 szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe