Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Vallástudomány
Tárgy kódja: BONET00800
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Szeiler Zsolt
Tárgyleírás:

A kurzus áttekinti a vallásfilozófia problematikát és belső összefüggéseit mind módszertani, mind tematikus szempontból. Kiemelt figyelmet szentelünk az istenérvekkel kapcsolatos logikai és metafizikai probléknak, a vallási nyelv filozófiai analízisének, valamint a történeti és a filozófiai vallásfenomenológia problematikának. A problématörténeti összefüggések rekonstrukciója során a legjelentősebb alkotókkal é

>s gondolataikkal foglalkozunk. Ezek az alkotók és gondolataik a történeti kurzus során is felmerülnek, de itt nem a történeti egymásutánról, hanem a problék szerves fejlől van szó, pl, arról, ahogyan a teizmus egy bizonyos válfaja felszínre hozza az ateizmus bizonyos felfogásait, vagy ahogyan ebben az összefüggésben az istenségre vonatkozó elgondolások megváltoznak, átalakulnak.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Anzelm, Canterburyi Szent: Proslogion, in

: Monologion. Proslogion, ford. Dér Katalin, Budapest: MTA FI, 1991, 137171.

Tamás, Aquinói Szent: Summa Theologiae, I, q. 23, 13, in: A létezől és a lényegről, ford. Klima Gy., Budapest: Helikon, 1990, 110157.

Descartes, R.: Elmélkedések az első filozófiál, ford. Boros G., Budapest: Atlantisz, 1994.

Otto, R.: A szent. A vallási eszmében rejlő irracionális és viszonya a racionálishoz, ford. Bendl J., Budapest: Osiris, 1997.

Davies, B.: Bevezetés a vallásfilozófiába, ford. Rakovszky Zs., Vassányi M., Budapest: Kossuth, 1999.

Mezei B.: Vallás és hagyomány, Budapest: LHarmattan, 2003, 13185.

Schaeffler, R.: A vallásfilozófia kézikönyve, ford. Czakó I., Hankovszky T., Budapest: Osiris, 2003 (Osiris Tankönyvek).

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

Áttekintéssel rendelkezik a filozófia belső összefüggésrendszerél, továbbá a filozófia és a rokon tudományok kapcsolatrendszerél. Elmélyültebb, az illető problémaköket részleteiben is feltá ismereteket szerzett a filozófia több részterületél. Elsajátotta és aktívan alkalmazni tudja az összetett tudományos problékkal foglalkozó dolgozatok elkészíhez szüksé<

span style="font-family:'Times New Roman';font-size:12pt;">ges módszertani ismereteket

b) képességei

pes analitikus, összefoglaló és további elmélyüst megalapozó gondolkodásra, a szövegek elemzének, a szövegeknek a filozófiai tradíció egészén belüli elhelyezére és értelmezére. Képes a fogalmi gondolkodás és az absztrakció értő használatára. Képes a filozófia egészével, illetve annak egy-egy részdiszciplíval, továbbá ezek alkalmazával kapcsolatos problék felismerére és kreatív kezelére. Szakmai és interdiszciplináris ismereteik alapján ölló kutatások kialakíra és lefolytatára képes. A kor igényeinek megfelelően hatékonyan tud kommunikálni, továbbá az információkat, érveket és elemzéseket szakmai és nem szakmabeli könségnek künbözőpontok szerint ísban és szóban is képes magas szinten bemutatni. Képes eredményeit künbö tudományos fórumokon megjeleníteni. Képes aktuális kérdések eszmetörténeti és filozófiai elemzének áttekintére és újragondolára a globális változások legfontosabb - multikulturális, természeti-környezeti és társadalmi-politikai - összetevői tekintetében.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe