Tárgy neve: Vers- és prózamondás a gyakorlatban
Tárgy kódja: BONDS02100
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Zelenákné dr. Illés Györgyi

/tr>

A tantárgy oktatásának célja, hogy felkészítse a hallgatókat az egyszerű hangképzési és beszédtechnikai gyakorlatokra, valamint a beszédművelésből adódó pedagógiai feladatokra. A tárgy oktatása azt is célozza, hogy fejlessze a hallgatók szövegértelmezési, elemzési stratégiáit, továbbá felkészítse őket a szépirodalmi verses, prózai és párbeszédes formájú szövegek tagolt, árnyalt és kifejező előadásának elméleti és technikai megalapozására és az ehhez kapcsolódó pedagógiai feladatokra.

1. Bemelegítő, lazító, légző és koncentrációs gyakorlatok

2. A hanggyakorlatok. Az artikuláció, beszédhibák, beszédzavarok.

3. A hangsúlyok. Verbális, non-verbális közlési eszközök.

4. Egyszerű szerkezetű, lírai és prózai művek előadása.

5. Összetett szerkezetű lírai és prózai művek előadása.

6. Hangulatfestő és különböző verselésű lírai művek előadása.

7. Párbeszédes szerkezetű prózai szövegek és balladák előadása.

8. Modern lírai és prózai művek előadása.

9. Komplex versmondási gyakorlatok.

10. Komplex prózamondási gyakorlatok.

11. Drámai szövegek, monológok előadása.

12. Drámai műrészletek, dialógusok előadása.

13. A beszédművelési, retorikai alapok összefoglalása

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

1. Montágh Imre: Tiszta beszéd. Budapest, Holnap Kiadó, 2001. ISBN 963 346 308 4

2. Kiss László - Tóth Erzsébet - Tóth Zsuzsanna: Keltsd életre!  tanulmánykötet és versajánló I-II. Mikszáth - Magyar Versmondók Egyesülete, Budapest, 2010. 226 p. ISBN: 9789639126862

3. Latinovits Zoltán: Verset mondok – tanulmányok, nyilatkozatok, műsorok. Budapest, NPI, 1978. 197 p. (Szkénetéka, ISSN 0324-265X) ISBN 963-562-336-4

Ajánlott irodalom:

1. Thoroczkay Miklósné: Beszédtechnikai gyakorlókönyv. Budapest, Holnap Kiadó, 2011. ISBN 978 963 342 974 3

2. Gáti József: A versmondás. A versmondás. 3. kiad. Budapest, Gondolat, 1973. 398 p. + 2 hanglemezmelléklet.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

A tanulók sajátítsák el a különböző lírai, prózai és drámai művek megszólaltatásához kapcsolódó elemzési és értelmezési szempontjait.

Tudják alkalmazni az irodalmi művek (versek, prózai alkotások) elemzéséhez és megszólaltatásához szükséges fogalmakat, és legyenek képesek ezek következetes és szakszerű használatára.

b) képessége

Váljanak alkalmassá egyszerű beszédtechnikai gyakorlatok elvégzésére, elvégeztetésére, versek, prózai és drámai szövegek értelmező megszólaltatására, megtanítására.

c) attitűdje

Magabiztosabbak lesznek a kommunikációban és a feladatok megoldásában.

osztatlan tanári képzés BONP-XTAN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA11 osztatlan képzés Nappali magyar 11 félév BTK