Tárgy neve: Vie et institutions littéraires: édition et rédaction
Tárgy kódja: BMNRF11400F
Óraszám: N: 1/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: francia
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete
Tárgyfelelős oktató: Ádám Anikó

A hallgatók a BA képzés során megismerkedhettek az irodalommal kapcsolatos technikai problémákkal is: bibliográfia készítése, címleírás, sajtótermékek és az Internet használata. Az irodalomtörténeti órákon megtanulhatták jó néhány francia kiadó és irodalmi díj nevét, valamint ismerteket szerezhettek az írók és az irodalmi élet közötti kapcsolatokról. Ezekre az ismertekre alapozva ez a specializáció történeti, elméleti és gyakorlati szempontból rendszerezi a hallgatók tudását, hogy azt később gyakorlatban is alkalmazhassák doktori disszertációjuk elkészítése, vagy munkájuk során.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Legendre, Bertrand, L'édition, Paris, Editions Le Cavalier Bleu, 2009, ISBN 10 2846702357

Anciaux, Jean-Pierre, Les regles d'or de la communication écrite : la mise en page , Paris, Les Éditions d'organisation, 1992, ISBN 10 2708114654

György, Péter, Memex : a könyvbe zárt tudás a 21. században, Budapest, Magvető, 2002, ISBN 9631423050

Tóth, Zoltán, Mi az Internet? In: Informatika-Internet-Iskola CD-ROM - Bp. : NJSZT, 1997

Bonfil, Robert, Cavallo, Guglielmo, Chartier, Roger, Histoire de la lecture dans le monde occidental, Paris, Seuil, 2001, ISBN 10 2020487004

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

Alaposan és átfogóan ismeri szakterületének jellemző írásbeli és szóbeli, tudományos és közéleti, népszerűsítő műfajait, kontextusát.

Részleteiben átlátja saját szakterületének elméleti problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit.

Szakterületének legalább egy résztémájában elmélyült ismeretekkel rendelkezik.

Átlátja és érti a magyar és európai identitás kulturális és szellemi konstrukcióit.

b)    képességei

Saját szakterületén képes a kulturális jelenségek történeti elemzésére, az egymásra épülő világképek megformálódásának kritikai értelmezésére.

Képes francia nyelven a kor igényeinek megfelelő hatékony írásbeli és szóbeli kommunikálásra, továbbá az információk, érvek és elemzések szakmai és nem szakmabeli közönségnek különböző nézőpontok szerinti magas szinten való bemutatására.

c)    attitűdje

Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a kulturális jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.

Törekszik arra, hogy szakmai kommunikációjában a normáknak megfelelően nyilvánuljon meg.

Szem előtt tartja résztémájának szakmai és társadalmi összefüggéseit..

Az információkat kritikusan elemzi, önállóan kidolgozott szempontok szerint dolgozza fel, új összefüggésekre mutat rá.

Nincs megjeleníthető adat