Tárgy neve: Világtörténet (Global history) 5. 1500-1914: Birodalmak, forradalmak
Tárgy kódja: BBNTÖ02900A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Beaudoen Lee Andre

A kurzus a kora-újkori és újkori globális irányzatokra helyezi a hangsúlyt, a világgazdaság kialakulására, a nemzettudat formálódására, nemzetekre és globális kapcsolatokra. A kurzus továbbá olyan világjelenségeket is bemutat, mint a forradalmak, iparosodás, modernizáció és nacionalizmus, mint az Első Világháborút megelőző évek modelljének aspektusait.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező:

Jerry Bentley, et al. Traditions and Encounters: A Global Perspective on the Past, 6th edition, (McGraw Hill, 2014).

A Compact Anthology of World Literature, Vol. 4 - 5, (University of North Georgia Press), https://ung.edu/university-press/books/compact-anthology-world-literature-ii-part-4-5-6.php

Ajánlott:

Rand McNally, Rand McNally Historical Atlas of the World (Rand McNally: 2015).

Phillip Parker, World History from the Ancient World to the Modern, DK, Illustrated Edition, 2017).

Cyril Byrch, Anthology of Chinese Literature: Volume II: from the Fourteenth Century to the Present day, (Grove Press, 1994)

Martin Puncher, The Norton Anthology of World Literature, Beginnings to 1500 to the Present, 4th Edition, (Norton, 2018).

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása

- Ismeri a globalizáció és világgazdasági rendszer felé vezető korai áramlatokat.

- Megérti a Világ írásbeliségének főbb irányzatait, a nyelv szabályozását, mely oly fontos volt a nemzettudat formálódásában.

- Megérti azokat az eszmei és kulturális hagyatékokat, amikkel Európa hozzájárult a világtörténelem alakulásához.

képességei

Megérti a kulcsfontosságú irányzatokat, melyek a kora-újkori világot formálták: az imperializmust, kolonializmust, és a folyamatosan növekedő globális interakciókat

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK