Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Vízalatti régészet
Tárgy kódja: BMNTR07300M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Tóth János Attila
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy a hallgatók betekintést kapjanak a víz alatti régészeti kutatások történetébe, módszertanába. Az előadáson bemutatásra kerülnek a módszertani, illetve tudományos szempontból kiemelkedő lelőhelyek, a szakterület fő kérdéskörei, időrendi sorrendben tárgyalva. A kurzus célja, hogy a hallgatók egy a korábbi ismereteiktől eltérő, azt kiegészítő forráscsoportba, a víz alatti lelőhelyek értelmezésébe kapjanak útmutatást, valamint a szakterületben később elmélyülő hallgatók szilárd kiindulási alapot kapjanak.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Bass, G. F. (ed.): Beneath the Seven Seas: Adventures with the Institute of Nautical Archaeology. London: Thames and Hudson. 2005. ISBN: 0500051364

Renfrew, Colin Bahn, Paul: Régészet. Elmélet, módszer, gyakorlat. Osiris Kiadó, 2005. ISBN: 9633898099

Tóth János Attila: Adatok a kora újkori közép- Duna-medencei hajók régészetéhez. In: Benkő E. – Kovács Gy: A középkor és a kora újkor régészete Magyarországon. Budapest, 2010. (pp. 871-884.) ISBN 978-963-7391-96-5

Ajánlott irodalom:

span>

Bowens, A.: Underwater Archaeology: The NAS Guide to Principles and Practice. Portsmouth 2009. ISBN-13: 978-1405175913

Pomey, P.: La navigation dans l'Antiquité. Editions Edisud, 1997. ISBN 285744799X

Guérin, Ulrike ? Maaleveld, Thijs (szerk.): Manual for Activities directed at Underwater Cultural Heritage. UNESCO Paris, 2013. ISBN: 978-92-3-001122-2

http://www.unesco.org/culture/en/underwater/pdf/UCH-Manual.pdf

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

Jó elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkezik a régészeti felderítés, ásatás és feldolgozás hagyományos és újabb módszertanáról.

A hallgatók kompetenciát szereznek a víz alatti régészetben való tájékozódáshoz, valamint járatosak lesznek a legfontosabb szakirodalom és egyéb segédanyagok használatában. A hallgatók kompetenciát szereznek a víz alatti régészet, illetve a víz alatti ör

ökség, mint későbbi kutatásaik számára is fontos forrás használatában. Megismerik a legfontosabb lelőhelyeket, kérdésköröket.

b) képességei

Képes a kor követelményeinek megfelelő tudományos színvonalon önállóan vezetni régészeti felderítést és ásatást.

Képes önállóan, vagy egy kutatócsoport tagjaként a felderített, vagy feltárt régészeti jelenség és leletanyag tudományos feldolgozására.

Képes a saját terep- és múzeumi munkából, illetve a szakirodalomból összegyűjtött információk birtokában új tudományos eredmények elérésére.

Önállóan és tudatosan alkalmazza a szakmai problémának megfelelő interdiszciplináris módszereket, képes együttműködni természettudósokkal, illetve ilyen specialistaként képes módszereit a régészet igényeinek és kérdésfeltevéseinek megfelelően alakítani.

c) attitűdje

Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség fontosságát.

Igénye van az Európán kívüli kultúrákra vonatkozó ismereteinek továbbfejlesztésére.

Speciális szakmai érdeklődése elmélyült, megszilárdult.

Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.

Szem előtt tartja résztémájának szakmai és társadalmi összefüggéseit.

Önműveléssel, önfejlesztéssel folyamatosan törekszik szakmai nyelvtudásának elmélyítésére, új képességek kialakítására, képzési területük belső törvényszerűségei megértésének elmélyítésére.

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan reflektál saját történeti, kulturális beágyazottságára.

Felelős európaiként képviseli szakmai és szellemi identitását.

Munkája során kezdeményezi a nemzetközi szakmai közösségekkel, vitapartnerekkel való kooperációt.

Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.

Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

régészet BMNB-XTR mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe