Tárgy neve: Japán politikai és társadalmi rendszere
Tárgy kódja: BMNKT05900M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Klemensits Péter

A kurzus bevezetést ad a mai japán politika és társadalom alapkérdéseibe, illetve azok szakirodalmába. Az előadás az alábbi témakörökre terjed ki: A japán modernizáció társadalomtörténeti előzményei és folyamatai. A mai japán társadalom intézményei. A család, az oktatás és a „japán vallás”, valamint ezek változásai. A népesedés, a társadalmi rétegződés és mobilitás. A japán politikai rendszer történeti dimenziói, a mai japán politika intézményei és változási tendenciái, az állam, a közigazgatás, a politikai pártok és a törvényhozás jellemzői és összefüggései. A „japán kapitalizmus”, a „japán demokrácia” problémái. A japán haderő különleges helyzete. A hallgatók megismerkednek a japán társadalom legjellemzőbb sajátosságaival, a politikai rendszer működésével, a japán külpolitikát befolyásoló belső tényezőkkel, illetve Japán nemzetközi helyzetével, külső kapcsolataival. A kurzus elvégzésével a hallgatók képessé válnak tájékozódni a jelenkori japán eseményekben és folyamatokban, ismerik Japán politikai és társadalmi intézményrendszerét, képesek az egyes események helyes értelmezésére, alkalmasak egyes jelenségek politikai, társadalmi és nemzetközi kontextusba helyezésére.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Curtis, Gerard L.: The Logic of Japanese Politics. Leaders, Institutions, and the Limits of Change. New York, Columbia University Press, 1999. ISBN 9780231108430

n style="font-family:'Times New Roman';font-size:12pt;">Johnson, Chalmers: Japan. Who Governs? The Rise of the Developmental State. New York, W W Norton & Company, 1995. ISBN 9780393037395

Nakane, Chie: Japanese Society. North Clarendon, Charles E. Tuttle, 1984. ISBN 9784805304891

Neary, Ian: The State and Politics In Japan. Cambridge, Polity, 2019. 2nd ed. ISBN 9780745660486

Ajánlott irodalom:

Bellah, Robert. N.: Imagining Japan. The Japanese Tradition and Its Modern Interpretation. Oakland, University of California Press, 2003. ISBN 9780520235984

Eisenstadt, S. N.: Japanese Civilization. A Comparative View, Chicago, University of Chicago Press, 1998. ISBN 9780226195582

Fukutake, Tadashi: The Japanese Social Structure. Tokyo, University of Tokyo Press, 1989. ISBN 9780860084464

Henshall, Kenneth G.: Dimensions of Japanese Society. Gender, Margins and Mainstream. Basingstoke, Palgrave Macmillan, 1999. ISBN 9780312221928

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

A tanegységet elvégző hallgató

a) tudása:

Ismeri a kelet-ázsiai államok politikai, gazdasági rendszerét.

Ismeri a kelet-ázsiai államok külkapcsolati és biztonságpolitikai rendszerét.

Ismeri a kelet-ázsiai államok társadalmi problémáit.

b) képességei:

Képes a Kelet-Ázsiára vonatkozó folyamatok megértésére, előrejelzésére és formálására.

Képes integrált ismeretek széles körű alkalmazására a társadalomtudományok és a külügyi elemzés területén.

Képes diplomataként, szakértőként, kutatóként, újságíróként, illetve az államigazgatás és a multinacionális vállalatok alkalmazottjaként különböző feladatok ellátására.

c) attitűdje:

Nyitott a szakmai továbbképzés, önművelés iránt.

Kritikus a vizsgált jelenségek és a megismert elméleti paradigmák vonatkozásában.

d) autonómiája és felelőssége:

Rendelkezik a problémamegfogalmazás és az önálló ítéletalkotás képességével.

Szűkebb és tágabb szakmája kérdéseihez kritikusan viszonyul.

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK